Cenu pro začínající filmaře si z Cannes odnesla dvojice francouzských režisérek

ČTK ČTK
27. 5. 2022 22:17
Hlavní cenu v sekci Un certain regard pro nastupující filmaře na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal film Les Pires (Ti nejhorší), který natočily francouzské režisérky Lise Akokaová a Romane Gueretová. V sekci soutěžilo 20 filmů.
Režisérky vítězného snímku Les Pires Romane Gueretová a Lise Akokaová pózují společně s představiteli hlavních rolí.
Režisérky vítězného snímku Les Pires Romane Gueretová a Lise Akokaová pózují společně s představiteli hlavních rolí. | Foto: ČTK

Děj vítězného snímku se odehrává na dělnickém předměstí severofrancouzského města Boulogne-sur-Mer, kde rozčeří vodu příjezd filmového štábu, který při pouličním castingu vybírá herce pro natáčení.

Cenu poroty, které na 75. ročníku festivalu předsedala italská herečka Valeria Golinová, získal pákistánský snímek Joyland (Země radosti) od režiséra Sáima Sádika. Jde o první pákistánský film, který se na festivalu v Cannes ucházel o jednu z cen.

Ocenění za nejlepší scénář si odnesla palestinsko-izraelská filmařka Mahá Hádžová za film Mediterranean Fever (Středomořská horečka). Zvláštní cenu dala porota francouzskému snímku Rodeo od Loly Quivoronové.

Cenu za nejlepší režii získal rumunský filmař Alexandru Belc, který v Cannes představil svůj snímek Metronom. Ceny za herecký výkon si odnesla lucemburská herečka Vicky Kriepsová za úlohu ve filmu Corsage (Korzet) a francouzsko-tuniský herec Adam Bessa za svůj výkon ve snímku Harka.

V sekci Un certain regard byl letos uveden i ukrajinský film Butterfly, který vznikl v české koprodukci. Festival v Cannes skončí v sobotu večer udílením cen pro filmy v hlavní soutěži, a to včetně nejvyššího ocenění - Zlaté palmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy