Cenu Kristián na Febiofestu převzali Lábus, Turzonovová a Mike Downey

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2021 21:24
Český divadelní i filmový herec Jiří Lábus a slovenská herečka Božidara Turzonovová v pátek večer ve Smetanově síni Obecního domu převzali cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Stejné ocenění dostal v úvodu 28. ročníku filmového festivalu Febiofest i britský producent Mike Downey. Akce v Praze potrvá do 24. září.
Jiří Lábus při převzetí ceny.
Jiří Lábus při převzetí ceny. | Foto: ČTK

"Je mi to milé, lichotivé, vzácné, vážím si toho. Myslím, že 80 procent svých životních zkušeností, a podotýkám velmi zajímavých, jsem vlastně zažila ve filmech, na kterých jsem pracovala. Takto získávám zkušenosti nesmírně ráda, proto přijměte mé srdečné a upřímné: Děkuji," řekla Turzonovová, která cenu přebrala od ministra kultury Lubomíra Zaorálka z ČSSD.

Febiofest v sekci Profil uvede sci-fi Akce Bororo, kde Turzonovová hrála návštěvnici ze vzdálené galaxie, a Božskou Emu, ve které ztvárnila pěvkyni Emu Destinovou.

"Od prvních let života jsem film miloval, byl jsem a jsem vášnivý návštěvník biografů," řekl Jiří Lábus. "Myslím, že žádná televize nemůže nahradit filmové plátno a společnost diváků. Jsem šťastný, že jsem mohl pracovat s velkými filmovými tvůrci, jako byli třeba Vladimír Michálek, Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Viktor Polesný nebo Viktor Tauš. To byly pro mě nejkrásnější chvíle života, být s nimi ve styku a učit se od nich," dodal. Diváci Febiofestu ho uvidí v televizním filmu Specialita šéfkuchaře a ve snímku Vlastníci.

"Působí to na mě, jako že se svět, alespoň tady v Praze, zase vrací do normálu. Loňský ročník byl skromný, dokonce skromnější než ten úplně první," konstatoval při zahájení festivalu jeho čestný prezident Fero Fenič.

Febiofest se loni stejně jako letos kvůli pandemii konal v posunutém podzimním termínu, loni však bez zahraničních hostů a podle Feniče s menší účastí diváků, kteří nebyli ochotni respektovat tehdy platná protikoronavirová opatření.

Další držitel ceny Kristián Downey je jedním z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů. Cenu mu v pátek předal britský režisér Stephen Daldry, který je rovněž hostem festivalu. Downey koprodukoval mimo jiné film Šarlatán a od loňska předsedá Evropské filmové akademii. Ta od roku 1998 uděluje Evropské filmové ceny. Letošní Febiofest uvádí osm snímků, které jsou v širší nominaci této soutěže.

Po slavnostním zahájení viděli hosté úvodního večera film Woodyho Allena Festival pana Rifkina. Jeho hrdinou je hypochondrický filmový kritik Mort, který na festival ve španělském San Sebastiánu doprovází svou manželku Sue. Ta se zde sbližuje s domýšlivým režisérem, zatímco Mort začíná flirtovat s místní lékařkou. Woody Allen se snímkem 12 let po filmu Vicky Cristina Barcelona vrátil do Španělska a natočil další komedii o sebestředných intelektuálech, vyčpělých vztazích a životě skrz umění.

Febiofest nabídne přes 100 filmů z mnoha zemí, jeho hlavním dějištěm je pražské Cinema City Slovanský dům. Promítat se bude také v kině Edison Filmhub a Kině Pilotů. Nová sekce VR Cinema s filmy ve virtuální realitě dostane prostor v Centru současného umění DOX.

Festival je soutěžní, vedle hlavní soutěže se vybírá i nejlepší komedie, Amnesty International Febiofest Award ocení snímky s lidskoprávní tematikou. Sekce I ty jsi filmařem je určena amatérům. Nesoutěžní sekce jsou Delikatesy z Východu zaměřená na tvorbu střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu a Středního východu. Další sekce se zaměřují na queer filmy, horory, mladé tvůrce či dokumenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 45 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy