Cenu Arnošta Lustiga získal publicista Karel Hvížďala za rozhovory s Vášáryovou a soudkyní Brožovou

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 10. 5. 2018 19:24
Autor cenu převzal ve čtvrtek na mezinárodním veletrhu Svět knihy Praha.
Karel Hvížďala.
Karel Hvížďala. | Foto: ČTK

Praha - Literární cenu Arnošta Lustiga na veletrhu Svět knihy Praha, který ve čtvrtek začal na pražském Výstavišti, obdržel publicista, spisovatel a bloger Aktuálně.cz Karel Hvížďala za publikaci Vlčice: Rozhovory s Magdou Vášáryovou a Ivou Brožovou. Jeho blog najdete zde.

Ocenění je součástí výročních cen Mladé fronty za loňský rok, na které bylo nominováno 180 titulů. V prostorách Průmyslového paláce došlo téz k vyhlášení Výročních cen nakladatelství Vyšehrad.

Z udělování cen Mladé fronty, provázeného slovem a hudbou Jana Buriana, si cenu za původní české dílo odnesl Jiří Kamen (Báječný svět hub), za nejlepší překlad Anna Plasová (z polštiny Ach, ty Češky!) a za dětskou knihu Lubomír Kupčík (Velká indiánská kniha HAU KÓLA!).

Jako ediční počin byla oceněna publikace Peruť 312 (fotografie Ladislava Sitenského, editorka Adéla Kándlová). Nejprodávanější knihou loňského roku z vydavatelství Mladá fronta se pak stala Etiketa: Moderní etiketa pro každého od Ladislava Špačka.

Tradičně na veletrhu výroční ceny udělovalo také nakladatelství Vyšehrad. Ocenění za původní práci obdržela Libuše Koubská za knihu Dědečkův deník, ve které pokračuje v popisování dalších osudů generací své rodiny. Nakladatelskou cenu za původní práci získal český psychiatr Radkin Honzák za publikaci Psychosomatická prvouka. Také on patří k blogerům Aktuálně.cz, jeho blog najdete zde.

Cenu za překlad pak obdržel Milan Žáček za převod knihy Jeroma Klapky Jeroma Čas mého života. Ocenění za výtvarné zpracování knihy získal Vladimír Rimbala za ilustrace ke knize Vladimíra Sochy Dinosauři v Čechách. A cenu za dlouholetý přínos pro nakladatelství a za redakční zpracování knihy Francise Spufforda Zlatý vrch si odnesla Marie Válková.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy