Klára Řezníčková triumfovala v Ceně Pavla Kouteckého

Klára Řezníčková triumfovala v Ceně Pavla Kouteckého
Překvapivou vítězkou z devíti nominovaných dokumentaristů se stala za film Trojmezí devětadvacetiletá Klára Řezníčková. Film zachycuje svéráznou krásu pomezí tří států a jeho neobyčejnou historii. Turbulentní dějiny dvacátého století i exotická a zároveň drsná současnost se prolínají v poetické eseji zachycující fragmenty mizejícího světa.
Vítězka Klára Řezníčková se ocitla v dobré společnosti. V minulých letech cenu pojmenovaném po slavném dokumentaristovi převzali Linda Jablonská, Martin Ryšavý, Jan Šikl, Tomáš Škrdlant a Filip Remunda s Richardem Komárkem.
Hlediště Divadla Archa zaplnili ve středu večer příznivci dokumentárních filmů. Začátek programu zbrzdily drobné technické potíže.
Moderátor Jiří Zeman se spouští po laně na pódium Divadla Archa v úvodu slavnostního večera.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Jan Gregor Vojtěch Marek, Jan Gregor
13. 6. 2012 22:40

Porotci Ceny Pavla Kouteckého zvolili nejlepším dokumentem uplynulého roku výborný snímek mladé dokumentaristky Kláry Řezníčkové Trojmezí. Popisuje v něm s vizuálním citem genius loci zapadlého kraje na pomezí Česka, Slovenska a Polska. Předčila tak taková jména jako Sommerová, Třeštíková nebo Mareček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy