Brněnský hrad Špilberk v srpnu obsadí filharmonici. Zazní árie, swing i filmová hudba

Kultura Kultura
28. 7. 2017 10:38
Velké nádvoří hradu Špilberk obsadí od 13. do 25. srpna Filharmonie Brno. Vždy večer tu zazní symfonická hudba, operní árie, mužské sbory a recitace, swing i filmová hudba.
Mladí brněnští filharmonici.
Mladí brněnští filharmonici. | Foto: Filharmonie Brno

Sopranistka Simona Šaturová zazpívá na brněnském Mezinárodním hudebním festivalu Špilberk (13. - 25. srpna) výběr z Rossiniho, Verdiho, Donizettiho a Belliniho árií.

Mezinárodní hudební festival Špilberk

13. 8. Simona Šaturová: Bel Canto
slavné árie a předehry z oper
16. 8. Big Band Gustava Broma
hosté Anne Betty Semperová a Dasha
18. 8. Uherské tance
Mozart - Saint-Saëns - Kodály - Brahms
23. 8. Babí Jar
Kabeláč - Šostakovič
25. 8. Spielberg na Špilberku
hudba ze slavných filmů a muzikálů
14. a 21. 8. Kinokoncerty
Paříž 2014 a Vídeň 2016

Odlehčený symfonický program dalšího večera nabídne Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a také díla Mozarta, Kodályho a Brahmse.

Pod taktovkou spoluzakladatele festivalu Caspara Richtera se pak v programu Spielberg na Špilberku rozezní známé filmové a muzikálové melodie. S orchestrem vystoupí mezzosopranistka Isabel Dörferová a pěvecký sbor Ars Brunensis.

Vedle brněnských filharmoniků se představí Rozhlasový Big Band Gustava Broma se swingovými skladbami. Jako hosté vystoupí zpěvačka Betty Semperová a Dasha, česká zpěvačka a muzikálová herečka a držitelka Thálie 2010.

Paříž a Vídeň jako na dlani

Mladí brněnští symfonikové pod taktovkou Gabriely Tardonové uvedou Šostakovičovu Třináctou symfonii Babí Jar. Ta bude na programu společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou Hoj první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkra. 

Kinokoncerty, jimiž se Filharmonie Brno inspirovala ve Vídni, zprostředkují atmosféru hvězdně obsazených koncertů v rakouském Schönbrunnu a Paříži. Na nádvoří hradu Špilberk tak přes plátno dorazí Vídeňští filharmonici pod vedením Semjona Byčkova a světoví sólisté se slavnými operními a koncertními díly, která zazněla pod pařížskou Eiffelovkou. Pařížský koncert bývá zakončen velkolepým slavnostním ohňostrojem.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy