Bratři Formanové zakládají u Vltavy festival. Navazuje na Smíchovskou Arenu, kde hrál Vlasta Burian

Hana Slívová Hana Slívová
27. 4. 2017 12:27
Divadlo Bratří Formanů zakládá festival divadla, nového cirkusu, hudby a vizuálního umění jménem Arena. Letos proběhne 14.–18. června na smíchovské náplavce u železničního mostu.
Z představení Juri - kosmonaut
Z představení Juri - kosmonaut | Foto: Divadlo Bratří Formanů

První ročník nového venkovního festivalu Arena 2017, jehož hlavním cílem je podle bratrů Formanových vytvořit u Vltavy odpočinkové místo, se bude konat od 14. do 18. června na smíchovské náplavce u železničního mostu. Zahájí ho česká premiéra představení Deadtown: Forman Brothers’ Wild West Show.

Vedle zcela nového projektu uvidí diváci i Aladina, výtvarné představení Matěje Formana uváděné na lodi Tajemství, a JURI-kosmonaut, příběh o výletu do vesmíru v režii Petra Formana. Kvůli představení vznikne na břehu Vltavy speciální planetárium. 

Kromě divadelních večerů nabídne festival také řadu koncertů na souši i na lodi, tančírnu, dílny pro děti a také speciální "formanovskou" odpočinkovou zónu. 

"První ročník festivalu opíráme především o naše aktivity. Do budoucna bychom ale rádi představili tvůrce a projekty, se kterými jsme se setkali na našich cestách, kteří nás inspirují či jsou s námi nějakým způsobem spojení," řekl Petr Forman. 

Umístěním festivalu na náplavku bratři Formanové symbolicky navazují na provoz divadla Smíchovská Arena. To na daném místě fungovalo v letech 1891 až 1938 a na jevišti zažilo i Vlastu Buriana

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy