Bob Dylan si Nobelovu cenu osobně nepřevezme. Jsem poctěn, ale mám jiné závazky, napsal

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2016 19:03
Americký zpěvák a básník Bob Dylan letos obdržel Nobelovu cenu za literaturu za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství. Slavnostního předávání cen ve Stockholmu se však nezúčastní. Švédské akademii napsal dopis, ve kterém píše, že se cítí být poctěn, nicméně jiné závazky mu nedovolují převzít cenu osobně.
Bob Dylan.
Bob Dylan. | Foto: Reuters

Stockholm – Americký zpěvák a básník Bob Dylan se osobně nezúčastní prosincového slavnostního předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Podle Švédské akademie se omluvil kvůli jiným závazkům. Dylan letošní prestižní ocenění za literaturu obdržel za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

"Přál by si, aby mohl cenu převzít osobně, ale bohužel mu to nedovolují jiné závazky," uvedla Švédská akademie, které Dylan své rozhodnutí sdělil v dopise. "Zdůraznil, že se cítí být udělením Nobelovy ceny poctěn," stojí zároveň v prohlášení akademie.

Dylan se dlouhou dobu ke svému ocenění nevyjadřoval. Až na konci října po více než dvou týdnech ukončil mlčení a oznámil, že Nobelovu cenu přijímá.

"Že laureát Nobelovy ceny nemůže do Stockholmu přicestovat, aby převzal ocenění, je neobvyklé, nikoli ale výjimečné," uvedla rovněž akademie. Jedinou podmínkou udělení ceny, kterou si akademie ve středu stanovila, je, že Dylan uspořádá tradiční čtení ze svých textů a to do půl roku od slavnostní ceremonie ve švédské metropoli. Tradičně se čtení oceněných autorů koná v týdnu před udílením cen.

Americký písničkář nebude ale zdaleka jediným oceněným, který si Nobelovu cenu za literaturu nepřevzal ve Stockholmu osobně. Například rakouská autorka Elfriede Jelineková odmítla účast na slavnostní ceremonii v roce 2004 s odkazem na špatný psychický stav a strach z davů. Ze zdravotních důvodů se slavnosti nezúčastnili ani Harold Pinter, Doris Lessingová či Alice Munroová. Za poslední jmenovanou ji - stejně jako za jediného českého laureáta ceny za literaturu Jaroslava Seiferta v 80. letech - převzala ve Stockholmu dcera.

Mezi oceněnými se ale nalezli i tací, kteří cenu zcela odmítli. Na nátlak sovětského vedení tak učinil v 50. letech Boris Pasternak. O šest let později ji odmítl i Jean-Paul Sartre. Francouzský spisovatel ale nepřijímal z principu žádná ocenění.

Spolu s cenami za lékařství, fyziku, chemii a ekonomii se Nobelova cena za literaturu předává ve Stockholmu, zatímco ocenění za mír v Oslu. V obou případech se ceremoniály konají 10. prosince, tedy ve výročí dne úmrtí švédského chemika a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, jenž ve své závěti rozhodl o vzniku ceny za důležité vědecké objevy, literární počiny či za podíl na zajištění míru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvážené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy