Black Sabbath vstoupili do síně slávy

BBC, gmc
14. 3. 2006 12:30
New York - Skupiny Black Sabbath a Blondie byly na slavnostním večeru v New Yorku uvedeny do Rockandrollové síně slávy.

Přijata byla také skupina Sex Pistols, která se však ceremoniálu odmítla zúčastnit. Členové kapely pozvání odmítli otevřeným dopisem, který zveřejnili na svých internetových stránkách. 

O postoji Sex Pistols k Rockandrollové síni slávy více ZDE

Do Síně slávy vstoupila i rocková kapela Lynyrd Skynyrd a posmrtně byl oceněn Miles Davis, za kterého cenu převzal Herbie Hancock.

Lynyrd Skynyrd připsali ocenění i svému zpěvákovi Ronniemu Van Zantovi, který zahynul v roce 1977 při leteckém neštěstí. Ozzy Osbourne z Black Sabbath zase poděkoval své manželce Sharon - tvrdé manažerce, které vděčí vskutku za mnohé; snad včetně toho, že ještě žije.

Do americké Rockandrollové síně slávy jsou již od roku 1986 uváděni hudebníci, kteří splňují základní podmínku ocenění, jíž je 25 let od první vydané nahrávky. O konečném osudu nominovaných rozhoduje mezinárodní porota sedmi stovek "rockových expertů". Historicky první ocenění získali Ray Charles a James Brown.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy