Björk jde do škol. Biophilia se dostane i do učebních osnov

Kultura Kultura
Aktualizováno 8. 6. 2014 16:51
Islandská zpěvačka a ekologická aktivistka dostala svůj multimediální projekt Biophilia i do učebních osnov ve školách na rodném Islandu a v dalších severských zemích. Na Islandu chce založit i park.
Björk v aplikaci k projektu Biophilia.
Björk v aplikaci k projektu Biophilia. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z islandské zpěvačky Björk se čím dál víc stává enviromentální guru rozvíjející svůj projekt Biophilia. Nejnověji by se jeho část měla dostat i do evropských škol.

Ty plánují do učebních osnov zahrnout "multimediální výzkum vesmíru", jehož je Björk hlavní postavou a který dokončila letos na jaře společně se skupinou ekologických expertů. Do Česka projekt zatím nedoputuje, do curricula si jej zařadí severské země včetně zpěvaččina rodného Islandu.

Podívejte se na ukázku z projektu Biophilia.
Podívejte se na ukázku z projektu Biophilia. | Video:

"Program si velmi oblíbily děti, které mají poruchu soustředění ADHD nebo dyslexii, protože je dokáže dostat i ze třídy do přírody," řekla Björk v rozhovoru pro časopis Observer. "Bohužel to znamená, že bychom se měli zamyslet nad funkčností našeho současného curricula," dodala všestranná umělkyně.

Na začátku projektu Biophilia bylo album, které jako své osmé Björk vydala v roce 2010. Byla to první "velká" hudební nahrávka vydaná s pomocí interaktivních aplikací pro všemožná zařízení. Na aplikaci spolupracovali vývojáři, vědci, inženýři a čtyřiadvacetičlenný dámský Icelandic choir. Na koncertním turné Björk desku podporovala v minulých třech letech po celém světě.

Podívejte se na ukázku z dokumentu When Bjork Met Attenborough.
Podívejte se na ukázku z dokumentu When Bjork Met Attenborough. | Video:

Ještě letos by měla mít v kinech premiéru filmová verze Biophilie s titulem When Bjork Met Attenborough, kterou vypráví Sir David Attenborough, a samozřejmě opět půjde o enviromentální tématiku. Komentář namluvila herečka Tilda Swinton. Film už vyšel loni na DVD.

Dokument o turné Björk: Biophilia Live od Nicka Fentona a Petera Stricklanda měl premiéru letos v dubnu na festivalu Tribeca v New Yorku.

V současné éře umělecké rychloprodukce (a ekonomické krize) patrně neexistuje jiný hudebník, který by něco podobně ambiciózního realizoval.

Výraz "biophilia" převzala Björk z názvu vlivné publikace Edwarda O. Wilsona z roku 1984, v níž je vysvětlováno, proč je lidská rasa stvořena tak, aby žila bok po boku s ostatními formami života.

Podívejte se na ukázku z koncertu Björk na turné Biophilia.
Podívejte se na ukázku z koncertu Björk na turné Biophilia. | Video:

Letos se Björk zaměří na kampaň podporující využití geotermální energie k výrobě hliníku z bauxitu. "Chci, aby o kampaň byl zájem i za hranicemi Islandu," řekla Observeru. Apeluje také na islandskou vládu, aby změnou zákona nedovolila průmyslu zasahovat do islandské krajiny.

Enviromentální kampaň takového měřítka je na Islandu poměrně neobvyklá, místní experti se zaměřovali spíš na globální problémy, jakými jsou například rybolov i lov velryb, protože v kampaních Greenpeace či Friends of the Earth většinou Island vystupoval v roli padoucha.

Podívejte se na výukový program Biophilia.
Podívejte se na výukový program Biophilia. | Video:

Björk se spojila i s dalšími aktivisty slavných jmen - s Patti Smith, režisérem Darrenem Aronofskym a kapelou Of Monsters and Men. Na podporu kampaně už se podařilo vybrat 35 milionů islandských korun, což je zhruba sedm milionů českých korun.

“Plánujeme založit uprostřed Islandu přírodní park,” řekla Björk v rozhovoru pro britský nedělník Observer.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy