Beethovenova zarputilost byla z otravy

ČTK, kiz
20. 11. 2005 11:00
San Jose (USA) - Odborná analýza úlomků lebečního skeletu německého skladatele Ludwiga van Beethovena potvrzuje, že řadu let trpěl otravou olovem. Podle vědců by právě tento poznatek mohl objasňovat, proč měl Beethoven tak tvrdošíjnou povahu, napsala dnes agentura Reuters.

Podle vědců by právě tento poznatek mohl objasňovat, proč měl Beethoven tak tvrdošíjnou povahu, napsala agentura Reuters.

Fragmenty skladatelovy lebky poskytl Středisku beethovenovských studií v kalifornském San Jose jejich nynější majitel Paul Kaufmann. Ve své době se lidé na Beethovena dívali jako na "zlobného a nespolupracujícího" člověka. "Teď už víme, co bylo příčinou jeho utrpení," míní Kaufmann.

Otrava olovem může mít za následek bolesti hlavy, únavu, problémy se soustředěním a další vážné zdravotní následky. Už koncem 90. let minulého století analytici dokázali z chomáčku skladatelových vlasů zjistit, že v době svého skonu trpěl otravou těžkým kovem. Nynější poznatky ale potvrdily, že touto otravou trpěl řadu let.

Maynard Solomon, který je znalcem Beethovena i jeho životopiscem, považuje výsledky nynější analýzy za mnohem konkrétnější, než jaké poskytla předcházející analýza skladatelových vlasů. Test DNA potvrdil, že jak vlasy, tak i fragmenty lebky skutečně Beethovenovi patřily. Zatím ale není jasné, jak tento hudebník k otravě olovem přišel. William Meredith, který
beethovenovské středisko v Kalifornii vede, je však přesvědčen, že je to důsledek konzumace vody, která byla v době, kdy skladatel žil, rozváděna olověným potrubím.

Zlomky skladatelovy lebky dlouhé asi sedm centimetrů byly odejmuty z jeho ostatků při pitvě v roce 1863. Nynější majitel je získal odkazem od své babičky, která zemřela v roce 1993 ve Francii. Beethoven zemřel v roce 1827 na onemocnění jater.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy