Babiš: Klusákův dokument je obrovský podraz. Nic podobného jsem v životě nezažil

ČTK ČTK
30. 10. 2015 8:34
Na jihlavském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů byl uveden očekávaný snímek Matrix AB režiséra Víta Klusáka o Andreji Babišovi. Dokument o majiteli Agrofertu, šéfovi hnutí ANO a ministru financí v jedné osobě vznikal s různými peripetiemi rok, uvedl Klusák před začátkem projekce. Podle ředitele festivalu Marka Hovorky původně pozvání do Jihlavy přijal i Babiš, ale pak se omluvil kvůli zahraniční cestě a komentář k filmu poslal na videu. Babiš v něm dokument i jeho tvůrce ostře zkritizoval.
Foto: Libor Fojtík

Jihlava – Celé natáčení dokumentu Matrix AB vnímal režisér Vít Klusák jako souboj o to, jestli se vůbec podaří něco natočit. Na začátku se prý dohodli, že je ministr s kamerou pustí, kam budou chtít.

"Ale potom jsme se vrátili s kamerou, a najednou nic nešlo. Z porady jsme byli po minutě a půl vyhozeni a na poslanecký klub jsme byli vpuštěni, když poslanci opouštěli dveře," řekl. Další dohady se týkaly autorizace.

"Ještě v životě jsem nezažil takový obrovský podraz, jak na mě připravil pan Klusák," řekl Andrej Babiš ve videu. Podobně mluvil už v závěrečné části dokumentu, když mu dal režisér možnost vyjádřit se k natočenému snímku, který Babiše zachytil při rozdávání koblih a na mítincích v loňské předvolební kampani, při setkáních s politiky, ale také na vánočním večírku, který ministr uspořádal pro pracovníky jeho ministerstva. V doprovodných titulcích se mimo jiné objevují zmínky o dotacích, které Agrofert čerpal.

Babiš ve videu uvedl, že ve filmu vystupují lidé, kteří vůči němu byli vždycky negativně naladěni. "Zhrzení zaměstnanci a hlavně zemědělec pan Rada, který ve filmu vystupuje třikrát a neustále lže," řekl. Bohumír Rada, někdejší majitel Agra Jevišovice, v dokumentu mluví o tom, jak se kvůli Babišovi dostal do dluhů a za jakých okolností mu musel prodat firmu.

Mezi lidi, kteří se k Babišovi v dokumentu vyjadřují, patří i Sabina Slonková, bývalá šéfredaktorka deníku Mladá fronta Dnes, který rovněž patří Babišovi, ale také členové hnutí ANO, například Radmila Kleslová, Adriana Krnáčová či Martin Komárek.

Diváci se po projekci nejvíc zajímali o to, jestli si dokumentaristé ověřili všechny údaje, které o Babišovi ve snímku zazněly. Klusák k tomu řekl, že dokument byl natočen pro Českou televizi a ta by se dostala do problémů, kdyby se ukázalo, že jde o nesmysly. Proto si všechno ověřovali z více zdrojů.

"Mně je skutečně líto, že jsem vstoupil do českého dokumentárního filmu tímto způsobem," řekl Babiš z videozáznamu. Doplnil, že český film vždycky podporoval a bude mu fandit dál.

Matrix AB trailer | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy