Bába z ledu ovládla nominace na Českého lva. Dostala jich patnáct, diváci ocenili Po strništi bos

Kultura Kultura
17. 1. 2018 11:30
Nejvíc nominací na Českého lva za rok 2017 získal snímek Bohdana Slámy Bába z ledu. Film, který Česká republika neúspěšně vyslala do boje o Oscara za cizojazyčný snímek, získal patnáct nominací včetně té za nejlepší film a herce v hlavních rolích. Porotci letos vybírali z jedenapadesáti děl. Slavnostní finálový večer se bude konat v pražském Rudolfinu 10. března, novinkou budou lví sošky od sklárny Rückl.
Film Bába z ledu.
Film Bába z ledu. | Foto: Falcon

Celkem patnáct snímků z jedenapadesáti loni natočených bude bojovat o cenu Český lev.

Patnáct nominací má film Bohdana Slámy Bába z ledu, třináct jich získal loňský očekávaný snímek dvojice Jan a Zdeněk Svěrákovi Po strništi bos, deset historicky první film o Miladě Horákové Milada, devět vítěz loňského karlovarského festivalu Křižáček a po osmi snímek Miroslava Krobota Kvarteto a také film Špína Terezy Nvotové. Ta nedávno uspěla s dokumentem Mečiar.

Špína je také favoritem soutěžní alternativy, Cen české filmové kritiky - o těchto letošních nominacích se dočtete zde

Během vyhlašování nominací Českého lva v pražském Rudolfinu se předávaly dvě nestatutární ceny. Diváckou cenu, o níž hlasují uživatelé webu ČSFD.cz, získal film Po strništi bos, oceněni byli také tvůrci filmového plakátu Jiří Karásek a Lukáš Fišárek.

"Podobně jako můj tatínek pracuju za pochvalu," řekl Jan Svěrák, který si došel pro diváckou cenu. "A tohle je sladká pochvala, protože přišla od spousty lidí," dodal. 

V polovině února Česká filmová a televizní akademie představí novou podobu sošky pro vítěze. Vyrobila ji sklárna Rückl, o jejíž designové znovuzrození se postaral Rony Plesl. Loni se svou kolekcí zvítězil na největší české přehlídce svého druhu Designblok. 

"Chtěl jsem, aby kolekce působila hodně česky, protože věci jako broušené sklo, které jsou nejvíc české, mají zároveň největší šanci oslovit svět," řekl Plesl v profilovém článku o sklárně. 

Během slavnostního večera 10. března v Rudolfinu se kromě vítězů v jednotlivých kategoriích budou vyhlašovat i nejlepší televizní filmy nebo minisérie a také nejlepší dramatický seriál. 

Nominačním dopolednem provázela herečka Anna Geislerová s kolegou Boleslavem Polívkou. Ani jeden z nich letos nominaci nezískal, oba zato vyzvali k účasti v prezidentských volbách. 

Nominace na Českého lva 2017

 • Film: Bába z ledu (glosa), Kvarteto (recenze), Milada (recenze), Po strništi bos (recenze), Špína
 • Režie: Bába z ledu (Bohdan Sláma), Křižáček (Václav Kadrnka), Kvarteto Miroslav Krobot), Po strništi bos (Jan Svěrák), Špína (Tereza Nvotová)
 • Scénář: Bába z ledu (Bohdan Sláma), Křižáček (Jiří Soukup, Vojtěch Mašek, Václav Kadrnka), Kvarteto (Miroslav Krobot, Lubomír Smékal), Po strništi bos (Jan a Zdeněk Svěrákovi), Špína (Barbora Námerová)
 • Dokument: Červená (Olga Sommerová), Hranice práce (Apolena Rychlíková), Mečiar (Tereza Nvotová), Nechte zpívat Mišíka (Jitka Němcová), Svět podle Daliborka (Vít Klusák)
 • Herečka v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu), Barbora Poláková (Kvarteto), Ayelet Zurerová (Milada), Tereza Voříšková (Po strništi bos), Dominika Morávková (Špína)
 • Herec v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu), Karel Roden (Křižáček), Jaroslav Plesl (Kvarteto), Vladimír Javorský (Milada), Ondřej Vetchý (Po strništi bos)
 • Herečka ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu), Tatiana Vilhelmová (Bába z ledu), Pavlína Štorková (Kvarteto), Anna Šišková (Špína), Sabina Remundová (Zahradnictví: Dezertér)
 • Herec ve vedlejší roli: Marek Daniel (Bába z ledu), Václav Neužil (Bába z ledu), Oldřich Kaiser (Po strništi bos), Patrik Holubář (Špína), Martin Finger (Zahradnictví: Rodinný přítel)
 • Střih: Bába z ledu (Jan Daňhel), Milada (Olina Kaufmanová), Po strništi bos (Alois Fišárek), Špína (Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková), Kvarteto (Jan Daňhel)
 • Kamera: Bába z ledu (Diviš Marek), Křižáček (Jan Baset Střítežský), Milada (Martin Štrba), Po strništi bos Vladimír Smutný), Špína (Marek Dvořák)
 • Hudba: 8 hlav šílenství (Vladivojna La Chia), Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi), Milada (Aleš Březina, Drew Alan), Po strništi bos (Michal Novinski), Zahradnictví: Rodinný přítel (Petr Ostrouchov)
 • Zvuk: Bába z ledu (Michal Holubec, Marek Poledna), Křižáček (Jan Čeněk), Milada (Jiří Klenka), Po strništi bos (Jakub Čech), Kvarteto (Viktor Ekrt)
 • Masky: Bába z ledu (Zdeněk Klika), Křižáček (Lukáš Král), Milada (Andrea McDonald), Po strništi bos (Milan Vlček), Zahradnictví: Rodinný přítel (Zdeněk Klika)
 • Kostýmy: Bába z ledu (Zuzana Krejzková), Křižáček (Katarína Štrbová Bieliková), Po strništi bos (Simona Rybáková), Zahradnictví: Rodinný přítel (Katarína Štrbová Bieliková), Milada (Simona Rybáková)
 • Scénografie: Bába z ledu (Jan Vlasák), Křižáček (Luca Servino), Lajka (Aurel Klimt, Martin Velíšek, František Lipták), Milada (Milan Býček), Po strništi bos (Jan Vlasák)
 • Studentský film: Atlantida 2003 (Michal Baško), Bo-hai (Dužan Duong), Místo (Tereza Vejvodová), Plody mraků (Kateřina Karhánková), Přátelské setkání nad sportem (Adam Koloman Rybanský)
 

Právě se děje

před 44 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy