Bába z ledu ovládla nominace na Českého lva. Dostala jich patnáct, diváci ocenili Po strništi bos

Kultura Kultura
17. 1. 2018 11:30
Nejvíc nominací na Českého lva za rok 2017 získal snímek Bohdana Slámy Bába z ledu. Film, který Česká republika neúspěšně vyslala do boje o Oscara za cizojazyčný snímek, získal patnáct nominací včetně té za nejlepší film a herce v hlavních rolích. Porotci letos vybírali z jedenapadesáti děl. Slavnostní finálový večer se bude konat v pražském Rudolfinu 10. března, novinkou budou lví sošky od sklárny Rückl.
Film Bába z ledu.
Film Bába z ledu. | Foto: Falcon

Celkem patnáct snímků z jedenapadesáti loni natočených bude bojovat o cenu Český lev.

Patnáct nominací má film Bohdana Slámy Bába z ledu, třináct jich získal loňský očekávaný snímek dvojice Jan a Zdeněk Svěrákovi Po strništi bos, deset historicky první film o Miladě Horákové Milada, devět vítěz loňského karlovarského festivalu Křižáček a po osmi snímek Miroslava Krobota Kvarteto a také film Špína Terezy Nvotové. Ta nedávno uspěla s dokumentem Mečiar.

Špína je také favoritem soutěžní alternativy, Cen české filmové kritiky - o těchto letošních nominacích se dočtete zde

Během vyhlašování nominací Českého lva v pražském Rudolfinu se předávaly dvě nestatutární ceny. Diváckou cenu, o níž hlasují uživatelé webu ČSFD.cz, získal film Po strništi bos, oceněni byli také tvůrci filmového plakátu Jiří Karásek a Lukáš Fišárek.

"Podobně jako můj tatínek pracuju za pochvalu," řekl Jan Svěrák, který si došel pro diváckou cenu. "A tohle je sladká pochvala, protože přišla od spousty lidí," dodal. 

V polovině února Česká filmová a televizní akademie představí novou podobu sošky pro vítěze. Vyrobila ji sklárna Rückl, o jejíž designové znovuzrození se postaral Rony Plesl. Loni se svou kolekcí zvítězil na největší české přehlídce svého druhu Designblok. 

"Chtěl jsem, aby kolekce působila hodně česky, protože věci jako broušené sklo, které jsou nejvíc české, mají zároveň největší šanci oslovit svět," řekl Plesl v profilovém článku o sklárně. 

Během slavnostního večera 10. března v Rudolfinu se kromě vítězů v jednotlivých kategoriích budou vyhlašovat i nejlepší televizní filmy nebo minisérie a také nejlepší dramatický seriál. 

Nominačním dopolednem provázela herečka Anna Geislerová s kolegou Boleslavem Polívkou. Ani jeden z nich letos nominaci nezískal, oba zato vyzvali k účasti v prezidentských volbách. 

Nominace na Českého lva 2017

 • Film: Bába z ledu (glosa), Kvarteto (recenze), Milada (recenze), Po strništi bos (recenze), Špína
 • Režie: Bába z ledu (Bohdan Sláma), Křižáček (Václav Kadrnka), Kvarteto Miroslav Krobot), Po strništi bos (Jan Svěrák), Špína (Tereza Nvotová)
 • Scénář: Bába z ledu (Bohdan Sláma), Křižáček (Jiří Soukup, Vojtěch Mašek, Václav Kadrnka), Kvarteto (Miroslav Krobot, Lubomír Smékal), Po strništi bos (Jan a Zdeněk Svěrákovi), Špína (Barbora Námerová)
 • Dokument: Červená (Olga Sommerová), Hranice práce (Apolena Rychlíková), Mečiar (Tereza Nvotová), Nechte zpívat Mišíka (Jitka Němcová), Svět podle Daliborka (Vít Klusák)
 • Herečka v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu), Barbora Poláková (Kvarteto), Ayelet Zurerová (Milada), Tereza Voříšková (Po strništi bos), Dominika Morávková (Špína)
 • Herec v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu), Karel Roden (Křižáček), Jaroslav Plesl (Kvarteto), Vladimír Javorský (Milada), Ondřej Vetchý (Po strništi bos)
 • Herečka ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu), Tatiana Vilhelmová (Bába z ledu), Pavlína Štorková (Kvarteto), Anna Šišková (Špína), Sabina Remundová (Zahradnictví: Dezertér)
 • Herec ve vedlejší roli: Marek Daniel (Bába z ledu), Václav Neužil (Bába z ledu), Oldřich Kaiser (Po strništi bos), Patrik Holubář (Špína), Martin Finger (Zahradnictví: Rodinný přítel)
 • Střih: Bába z ledu (Jan Daňhel), Milada (Olina Kaufmanová), Po strništi bos (Alois Fišárek), Špína (Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková), Kvarteto (Jan Daňhel)
 • Kamera: Bába z ledu (Diviš Marek), Křižáček (Jan Baset Střítežský), Milada (Martin Štrba), Po strništi bos Vladimír Smutný), Špína (Marek Dvořák)
 • Hudba: 8 hlav šílenství (Vladivojna La Chia), Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi), Milada (Aleš Březina, Drew Alan), Po strništi bos (Michal Novinski), Zahradnictví: Rodinný přítel (Petr Ostrouchov)
 • Zvuk: Bába z ledu (Michal Holubec, Marek Poledna), Křižáček (Jan Čeněk), Milada (Jiří Klenka), Po strništi bos (Jakub Čech), Kvarteto (Viktor Ekrt)
 • Masky: Bába z ledu (Zdeněk Klika), Křižáček (Lukáš Král), Milada (Andrea McDonald), Po strništi bos (Milan Vlček), Zahradnictví: Rodinný přítel (Zdeněk Klika)
 • Kostýmy: Bába z ledu (Zuzana Krejzková), Křižáček (Katarína Štrbová Bieliková), Po strništi bos (Simona Rybáková), Zahradnictví: Rodinný přítel (Katarína Štrbová Bieliková), Milada (Simona Rybáková)
 • Scénografie: Bába z ledu (Jan Vlasák), Křižáček (Luca Servino), Lajka (Aurel Klimt, Martin Velíšek, František Lipták), Milada (Milan Býček), Po strništi bos (Jan Vlasák)
 • Studentský film: Atlantida 2003 (Michal Baško), Bo-hai (Dužan Duong), Místo (Tereza Vejvodová), Plody mraků (Kateřina Karhánková), Přátelské setkání nad sportem (Adam Koloman Rybanský)
 

Právě se děje

před 3 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy