James Cameron zase zkouší posunout hranice, začíná se točit Avatar 2 až 5. Tentokrát prý doopravdy

Martin Svoboda Martin Svoboda
30. 9. 2017 7:00
Film Avatar Jamese Camerona rozbořil v roce 2009 pokladny kin, pak se však po něm slehla zem. Namodralý opus měl už mít touto dobou několik dílů, diváci se však nedočkali ani dvojky. Studio nyní svatosvatě odpřisáhlo pevná data premiér dalších čtyř dílů. Jak dopadne největší megalomanie filmové historie?
Na úspěších Jamese Camerona je cosi až nelidského. Jestli na ně naváže i tentokrát, měli by mu v Hollywoodu začít stavět kostely.
Na úspěších Jamese Camerona je cosi až nelidského. Jestli na ně naváže i tentokrát, měli by mu v Hollywoodu začít stavět kostely. | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Druhý Avatar se očekává takřka od premiéry veleúspěšné jedničky a média posledních pět let pravidelně přináší zprávy o tom, že natáčet se začne za pár dní.

Nejde však pouze o chybu nedočkavých novinářů. Studio Fox i různí členové štábu zahájení produkce totiž zas a znovu oznamují, aby ho zas a znovu posunuli. 

Režisér James Cameron rozhodně nepatří mezi režiséry, kteří by se hnali do nových filmů a potřebovali okupovat kinosály každou druhou sezonu.

Původní odhad, který Avatara 2 umístil do roku 2015, byl tedy velmi odvážný a málokdo v něj mohl věřit. Zvlášť když Cameron uvedl, že udělá nevídané: natočí hned čtyři pokračování naráz! Cíl hodný megalomana, jímž kanadský režisér bezpochyby je.

Když James ušetří, bude to stát miliardu

Nyní studio vydalo tiskovou zprávu, v níž slibuje, že produkce skutečně začíná a že herci se sejdou co nevidět. Poprvé si zkusí společně přečíst scénář, od čehož zbývá už jen krůček k rozjetí kamer.

Pak bude následovat komplikovaná postprodukce, aby se Sigourney Weaverová, Sam Worthington a Zoe Saldanaová mohli vrátit zpět na Pandoru, která svou technickou dokonalostí opět posune laťky.

Premiéra dvojky se chystá na prosinec 2020, trojky o rok později, čtyřka pak dorazí s pauzou během prosince 2024 a pátý díl opět na další Vánoce. Tentokrát už doopravdy.

Rozpočet čtveřice filmů by měl dosáhnout miliardy dolarů, což se jeví jako astronomická suma. Vzhledem k tomu, že samotná jednička nakonec - podle neoficiálních zdrojů - spolkla půl miliardy, jde ve skutečnosti o úsporné řešení. Tedy za předpokladu, že Cameron dodrží rozpočet, což rozhodně nemá ve zvyku.

I kdyby se držel při zemi a překročil plán jen trochu, půjde co do velikosti produkce o největší filmové dílo v historii. Rovnat se s ním může snad jen pověstná čtyřdílná Vojna a mír Sergeje Bondarčuka ze 60. let: natáčení se účastnilo sto tisíc komparzistů v plné zbroji, tisíce koní a vypáleny byly desetitisíce kulek.

Jen James Cameron bude spíš než rudoarmějce a rekvizitáře zaměstnávat programátory a designéry.

Nikdo mu nevěří. Už zase

Řadu diváků Cameron svou megalomanií fascinuje, jiné odpuzuje. Křivdí mu ale ti, kteří v jeho tvorbě vidí honbu za penězi.

Je pravda, že jeho Titanic držel rekord nejvýdělečnějšího filmu historie přes deset let (sesadil ho až Avatar) a při pohledu na tabulky se jedná o nezastavitelný stroj na peníze. Stačí ale nahlédnout do dobového tisku, aby se ukázalo, že když šly Titanic a později Avatar do kin, očekávala studia bezmála propadáky.

Při pomyšlení na další melodrama ze zaoceánského parníku s tehdy nepředstavitelným rozpočtem 200 milionů (dvakrát víc, než se plánovalo) si producenti rvali vlasy.

Divné namodralé fantasy, z nějž veřejnost ještě půl roku před premiérou neviděla jediný záběr, na tom nebylo lépe. Jako vypočítavé sázky na jistotu se tyto projekty jeví až zpětně při pohledu na jejich úspěch.

Může ale Cameron stejně bezprecedentně skórovat znovu? Je třeba si uvědomit, že Avatar přišel do kin v roce 2009, tedy ještě před plným rozkvětem současné komiksové vlny, hibernovaly i Star Wars. Vánoce 2009 byly v porovnání se současnou situací pusté.

Až se za tři roky Cameron vrátí, bude se muset popasovat s konkurencí Marvelu, DC a hlavně Star Wars, jejichž sedmá epizoda čistě v USA Avatara překonala (v celosvětových tržbách 2,7 miliardy dolarů mu však nemůže konkurovat).

Skeptici navíc podotýkají, že na to, jak úspěšný byl Avatar a jak obrovské množství lidí ho vidělo, zanechal překvapivě jen nepatrnou stopu v popkultuře, jež se vydala jiným směrem.

James Cameron se tím ale jistě nenechá znervóznit. Znovu přichází s projektem posouvajícím hranice. Před premiérou se opět bude psát o tom, jak jeho nepřerušená linie úspěchů tentokrát skončí. Že není možné nabídnout zajímavou podívanou, protože námět je vyčerpaný, a že není možné vydělat, protože na Avatara už není nikdo zvědavý.

To vše slýchal přinejmenším od druhých Vetřelců. Zatím pokaždé ale dokázal očekávání překonat. Na jeho úspěších je cosi až nelidského. Jestli na ně naváže i tentokrát, měli by mu v Hollywoodu začít stavět kostely.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy