Česká scéna? Vládne jí Kabát, naše muzika tu nemá šanci, říká kapela Artvox. Šanci vidí v Německu

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
1. 12. 2015 13:52
Na začátku listopadu se v pražské hale Forum Karlín uskutečnil první ročník festivalu studentských kapel TalentFest. Z deseti soutěžních kapel nejvíce zaujala porotu, ve které mimo jiné zasedli hudebníci Vašo Patejdl a Karel Vágner nebo moderátorka Lucie Borhyová, skupina Artvox. Kromě peněžité částky vyhrála i 20 tisíc na natočení desky. O talentových soutěžích i české hudební scéně jsme si povídali se zpěvákem kapely Dariem Beširevičem a kytaristou Markem Divišem.
Video:

Aktuálně.cz: Proč jste se do TalentFestu vlastně přihlásili?

Marek Diviš: Celé to bylo hrozně spontánní, dostali jsme pozvání, tak jsme si řekli, že si zahrajeme ve Fóru Karlín a bude to fajn den. A najednou jsme to vyhráli.

A.cz: Jaké to bylo, zahrát si v jedné z nejmodernějších hudebních hal v Česku, kterou vyprodali Tata Bojs, Ben Cristovao nebo francouzská zpěvačka Zaz?

Dario Beširevič: Určitě je to velká zkušenost v tom, jak je ten prostor obrovitánský. Zvuk je tam naprosto výborný a byla to pro nás velká škola si zahrát na velkém pódiu, protože zatím jsme hráli spíše po klubech. A je to výborný, ať už samotný pohyb na stagi, výborní zvukaři, opravdu zážitek.

Marek: Na takovém pódiu si moc lidí nezahraje.

A.cz: Jednou z výher bylo také studiové nahrávání v hodnotě 20 tisíc korun. Plánujete už novou desku?

Marek: Teď jsme vydali EPčko, ale na plnohodnotnou desku se ještě necítíme. Nemáme na to jednoduše fanouškovskou základnu a myslím, že to bude ještě hodně dlouho trvat, než se nám povede jí získat. 

A.cz: Když jsem se koukal na výsledky karlínského TalentFestu, zarazilo mě složení poroty, která vybrala vítěze. Není zvláštní, že o studentských kapelách rozhodovala Lucie Borhyová, Karel Vágner a Vašo Patejdl?

Marek Diviš: Borhyová mě taky trochu zarazila.

Dario: Já myslím, že ne. Celá akce pro nás byla dost spontánní a šli jsme tam s tím, že si zahrajeme v krásném prostoru. Doufali jsme, že bude hodně lidí, což nakonec nebylo, ale samotný zážitek z Fóra Karlín za to stál.

A.cz: Artvox hrají již od roku 2010, ovšem v zimě 2013 jste se na chvíli rozpadli. Proč?

Marek: Jak to tak v hudbě bývá, tak jsme ztratili společný cíl a různě se rozutekli. Začali jsme se i vztahově vidět každý někde jinde, nerozuměli jsme si. Z toho pak vznikly nějaké konflikty a špatně to dopadlo.

A.cz: Začali jste hrát opět loni v zimě, ovšem již v jiném složení. Kolik vás z původní sestavy zůstalo?

Marek: Od té doby, co mám tenhle projekt, tak už jsem vystřídal dva zpěváky. V roce 2010 jsem chtěl úplně skončit s hudbou, ale pak jsem potkal Daria a všechno se změnilo. Začali jsme hrát ve zcela nové sestavě, začali jsme hrát jinou hudbu, udělali jsme nový logo. Z té původní kapely jsem tak zbyl jenom já a název.

A.cz: V čem jsou tedy "noví Artvox" jiní?

Marek: I kvůli názvu ARTvox jsem se vždy snažil kapelu vést nějakým uměleckým směrem, proto se snažíme dávat v kapele důraz na samotnou vizualizaci celého projektu. I proto jsme udělali animovaný klip, i předchozí náš klip byl relativně umělecký a chceme v tom nadále pokračovat. V klipech cítíme velkou budoucnost.

Dario: Šli jsme do toho s nápadem, že bychom hudbu propojili s veškerými uměleckými prvky. Ať už je to animace, video, či kresba.

Kompletní EP kapely ARTVOX | Video:

A.cz: Co je podle vás dalším krokem pro kapelu?

Marek: Musíme sehnat producenta. Hudbě už se věnuju osm let, sice bych neřekl, že jsem zkušený, ale už je to zkrátka dlouhá doba a vím, že jsem pro ten projekt udělal maximum. Máme výbornou hudbu, výborný členy, máme výborný logo, což je základ, protože kapela je ve výsledku jako firma.

Dario: Jediný, co teď potřebujeme, jsou koncerty a mít kde hrát.

A.cz: Již dříve jste se zúčastnili několika talentových soutěží. V roce 2012 Skutečná liga, Dario bojoval v soutěži Česko zpívá, nyní jste se účastnili karlínského TalentFestu. Chcete "získat slávu" přes podobné soutěže?

Dario: Ne, jsou to spíše události, co život přinese. Nebereme to jako naši cestu, že se přes tyto soutěže proslavíme, ale jako zkušenosti do budoucna a do budoucího hraní. Takové rozšíření obzorů.

A.cz: A kudy se tedy chcete vydat?

Marek: Snažíme se dostat naši hudbu do zahraničí. Na rovinu vám řeknu, že nemám rád českou scénu. Vím, že moje hudba tady nikdy nebude akceptována, protože když se koukám, co tady lidi poslouchají. Tady jsou na vrcholu Kabáti, ale to pro mě není nic úžasného. Děláme hudbu, která v sobě má něco nového, zpíváme v angličtině, což Češi úplně nepobírají.

A.cz: Vždyť je mnoho kapel, které v Česku zpívají anglicky.

Marek: To jo, ale proslavili se vlastně jenom Charlie Straight. My chceme mít koncerty nejenom v Čechách, ale hlavně po světě. Cílovku naší hudby tak vidíme v Německu, protože Německo bylo vždy otevřeno hudbě. Tam můžete udělat koncert neznámé kapely, ale ti lidé tam přijdou, protože je to zajímá. Tady to tak není.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy