Antisemitismu přibývá. Obrázky ze sítí se často podobají starým protižidovským vtipům

ČTK ČTK
12. 12. 2024 13:06
Antisemitské karikatury z období před rokem 1989 se v mnohém podobají obrázkům, které v současnosti kolují na sociálních sítích, ukazuje nová výstava v brněnské vile Löw-Beer. Jmenuje se Humor bez legrace a připomíná, že stereotypy i předsudky vůči Židům jsou ve veřejném prostoru stále přítomné.

Přehlídka, kterou připravilo Muzeum Brněnska, potrvá do 29. června příštího roku. Představuje výsledek více než ročního výzkumu antisemitských karikatur v československém i sovětském tisku mezi lety 1948 a 1989. Mapuje, jak se v Československu vyvíjel antisemitismus a jaké měl znaky.

"Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti," shrnuje autorka projektu, historička Jana Černá.

Některé karikatury z československých časopisů Dikobraz a Roháč nebo sovětského Krokodýla mohou na první pohled působit jako běžný humor. Při bližším zkoumání však návštěvníci poznají, že nešlo o satirickou kritiku, ale záměrné využití hluboce zakořeněných stereotypů a předsudků vůči židovské komunitě.

Karikatury se často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy podle pořadatelů přetrvávají také v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat. Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných.

Každé z místností na výstavě dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí. "U zvířecích figur jsem se snažila navodit zlověstné výrazy podobající se dobovým karikaturám," doplňuje výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková, která pracovala na této části. "Vyrobit v podstatě trojrozměrnou kresbu obřích rozměrů pro mě bylo potěšením a doufám, že sochy v návštěvnících vyvolají emoce a donutí je k zamyšlení," dodává.

Výstava tematicky doplňuje stálou expozici vily Löw-Beer, která se zaměřuje na historii židovského osídlení v regionu.

Počet projevů antisemitismu v Česku loni vzrostl zhruba o 90 procent. Federace židovských obcí zaznamenala 4328 antisemitských incidentů, v předešlém roce jich bylo 2277. Převážnou většinu tvořily projevy nenávisti na internetu, zejména na sociálních sítích, kde se také celý letošní rok diskutovalo mimo jiné o izraelské odvetné operaci v Pásmu Gazy po teroristických útocích ze 7. října 2023. Federace ale zároveň upozorňuje, že Česko zůstává pro židovskou komunitu nadále bezpečnou zemí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy