Anglický král ovládl kina. Ale jen tři

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 12. 2006 13:30
Praha - Jen ve třech kinech je k vidění film Obsluhoval jsem anglického krále. To staví do jiného světla informaci, že je beznadějně vyprodáno.
Obsluhoval jsem anglického krále: Ivan Barnev a julia Jentschová jako Jan Dítě a Líza
Obsluhoval jsem anglického krále: Ivan Barnev a julia Jentschová jako Jan Dítě a Líza | Foto: Bioscop

Slavnostní premiéru si dlouho očekávaná Menzelova adaptace slavného Hrabalova románu odbyla začátkem tohoto týdne v pražském kině Lucerna.

Do běžných kin ovšem film vstoupil jen ve třech kopiích - z jedné ho promítají právě v Lucerně až do 27. prosince, další dvě pak zajistí dnešní jediné projekce ve zbytku Česka: Dnes v 19.30 bude film k vidění ještě ve dvou kinech ze sítě Cinestar v Českých Budějovicích a Plzni.

Po 27. prosinci distributor kopie z kin opět stahuje. Do běžné distribuce pak Obsluhoval jsem anglického krále vstoupí až 11. ledna, to už ovšem v masivním počtu 40 filmových kopií.

Producenti obhajují poněkud nezvyklou distribuční taktiku tím, že film bylo třeba uvést do kin před koncem roku 2006, aby jim nevypršela filmová práva. Prosincové uvedení do kin a promítání po dobu jednoho týdne jim ale také umožní zasáhnout do udílení Českých lvů za rok 2006.

Podle ředitele pražského kina Lucerna Bedřicha Němce je snímek v jeho kině až do 27. prosince beznadějně vyprodán. "Jen ještě na 25. prosince zbývá kolem sedmdesáti vstupenek," dodává s tím, že krále hrají v Lucerně jednou denně a lístek  stojí 130 korun.

"Tohle je výjimečná akce nejen proto, že je uvolněno tak málo kopií," říká Němec. "O tom filmu se hodně a dlouho mluví, má masivní kampaň a když se promítá jen v jednom kině v Praze, je jasné, že o něj bude zájem. Už dopředu jsme počítali s tím, že bude vyprodáno."

Také kina sítě Cinestar v Českých Budějovicích a v Plzni hlásí plný stav. Podle Luboše Hyžy je v Plzni na dvě večerní projekce k dispozici 200 lístků. V Českých Budějovicích je situace ještě "plnější" - dva sály o kapacitě 630 diváků jsou už takřka vyprodány, zbývá 60 lístků.

Obsluhoval jsem anglického krále: Jaromír Dulava
Obsluhoval jsem anglického krále: Jaromír Dulava | Foto: Martin Špelda

"Tady v jižních Čechách lidé zabírají na české filmy," vysvětluje Svatava Kopečková z českobudějovického Cinestaru. Zájem o film vysvětluje i tím, že Jiřího Menzela mají místní rádi kvůli jeho práci na českokrumlovské divadelní točně. Menzel se ostatně dnešní projekce v Českých Budějovicích osobně zúčastní.

V době, kdy se žehrá na nástup DVD a pirátské šíření filmů, které kinům krade diváky, není vyprodané kino úplně obvyklá záležitost: "My jsme měli naposledy opravdu totálně vyprodáno na speciální premiéru filmu Borat, na který už deset dní předem nebyly lístky," říká Jiří Šebesta ze srovnatelně velkého kina Aero.

Tam jsou prý zpravidla vyprodané projekce i během Festivalu francouzského filmu. Z "nefilmových akcí" kino Aero pravidelně drtí Festiválek Jsem spokojenej. A z českých filmů vyprodalo podle Jiřího Šebesty kinosály Aero a Světozor naposledy Štěstí.

Ve stále rozšířenějších multikinech je taková situace ještě neobvyklejší. Vyprodáno je snad pouze na největší hity - a to ještě maximálně na den dva dopředu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy