Adele je písničkářkou roku, o dvě ceny ale přišla

Kultura Kultura
18. 5. 2012 11:48
Adele znovu září, skladatelé ocenili její smysl pro psaní písní i největší hit
Grammy 2012 - Adele
Grammy 2012 - Adele | Foto: Reuters

Londýn - Britská zpěvačka Adele slaví na světové hudební scéně další výrazný úspěch. Oficiálně se totiž stala písničkářkou roku, další ocenění potom Adele přinesl hit Rolling in the Deep. Chytlavá píseň se stala nejhranější skladbou roku 2011. V rámci večera udílení cen Ivor Novello v Londýně získala čtyřiadvacetiletá hvězda hned čtyři nominace.

Adele se nominace podařilo proměnit jen z poloviny, v kategorii nejlepší písně z hlediska hudby a textu zvítězil jednadvacetiletý hudebník Ed Sheeran se skladbou A-Team, nejoceňovanějším albem se potom místo 21 od Adele stala deska PJ Harvey s názvem Let England Shake.

Foto: Aktuálně.cz

Udílení cen, které nese v názvu jméno britského skladatele, herce a zpěváka Ivora Novella, se vyznačuje více než padesátiletou tradicí. O výhercích jednotlivých kategorií navíc nerozhoduje nikdo jiný než další hudební skladatelé a písničkáři.

Výjimečná chvíle nastala i při předání ceny za psaní písní, kterou Adele převzala od Annie Lennox. Ta totiž patří mezi její hudební vzory. Sama Lennox také přiznala, že když poprvé slyšela hlas nového britského idolu, talent mladé zpěvačky ji doslova ohromil. "Bylo to, jako by udeřil blesk," vysvětlila Annie Lenox. „Ona nepotřebuje žádné talentové show nebo soutěže, tohle je prostě něco unikátního."

Cenu za nejhranější skladbu, kterou se stala píseň Rolling in the Deep, Adele přebírala společně se spolupracujícím textařem Paulem Epworthem. Mladá hvězda během předání poznamenala, že nikdy podobný úspěch této konkrétní skladby rozhodně nečekala. "Bez urážky, Paule, nikdy jsem si nemyslela, že by to mohlo získat cokoli, kdekoli!"

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy