Kultura

Literární cenu Médicis dostala Angotová za román o incestu

Francouzskou literární cenu Médicis získala tamní rodačka Christine Angotová za román Le Voyage dans l'Est (Cesta na východ). Vypráví o incestu, jehož je dvaašedesátiletá autorka sama obětí.

Stejné téma už Angotová zpracovala dřív, například roku 1999 v románu Incest, který čtyři roky nato v českém překladu Michala Pacvoně vydalo nakladatelství Pavel Mervart. V dřívějším rozhovoru spisovatelka sdělila, že ji ve věku 13 až 16 let znásilňoval otec, který pracoval jako překladatel u evropských institucí.

Cenu Médicis v kategorii zahraničního románu získal Švéd tuniského původu Jonas Hassen Khemiri za dílo La Clause paternelle (Rodinná smlouva). Za esejistickou práci Comme un ciel en nous (Jako nebe v nás) porota ocenila Francouzku Jakutu Alikavazovicovou.

Zdroj: ČTK/AFP

Francouzskou knižní cenu Femina získala Clara Dupontová-Monodová

Francouzské literární ocenění Femina obdržela novinářka a spisovatelka Clara Dupontová-Monodová za knihu S'adapter (Přizpůsobit se). Vypráví o příchodu hendikepovaného dítěte do rodiny. Autorka začínala jako novinářka v časopisech Cosmopolitan a Marianne, v tom druhém vedla kulturní rubriku.

Ocenění pro zahraničního autora si odnáší turecký novinář a autor Ahmet Altan za román nazvaný Madame Hayat ve vězení, který dosud nevyšel v jeho mateřštině. Cenu za nejlepší esejistické dílo převzala Annie Cohenová-Solalová za knihu Un étranger nommé Picasso (Cizinec jménem Picasso) pojednávající o tom, proč slavný malíř nikdy nezískal francouzské občanství.

Zdroj: ČTK/AFP
Pokračovat