Nudu na pláži ne, raději knihu! 13 titulů, na které je dobré udělat si v létě čas

Hana Slívová Ladislav Nagy Jarda Konáš, David P. Stefanovič, Hana Slívová, Ladislav Nagy
2. 7. 2017 6:00
Léto a čas dovolených je ideální příležitost přečíst knihy, na něž nebyl během roku čas. V grafice nabízíme tipy na třináct knížek - povídky, literaturu faktu, biografii, fikci i komiks. Některé vyšly nedávno, jiné mají vztah k chystanému filmu nebo - jako Harry Potter - slaví narozeniny.

Iam McEwan: První láska, poslední pomazání

Knihy Na Chesilské pláži nebo Betonová zahrada britského spisovatela Iana McEwana už dnes patří ke klasice rodinných knihoven. Pro McEwanovy příběhy je typický vnitřní konflikt, který pramení ze zdánlivě klidného podloží. Autor důkladně pracuje s psychologií postav a nebojí se přitlačit na už bolavých místech, zároveň ale umně pracuje s prostorem pro čtenářovu představivost.

Knihu povídek První láska, poslední pomazání napsal McEwan jako student v 70. letech a je to jeho vůbec první publikovaná knížka. Všechny povídky se točí kolem násilných, osamělých či zvrácených osob a jejich konfrontace s většinovou společností. Jsou to hutné příběhy, do nichž autor často vpašuje svůj poťouchlý, absurdní humor, který však v některých povídkách - například Doma je doma, pojednávající o incestu - vyznívá až nepatřičně. Síla úsporného, sevřeného a gradujícího textu je ale větší než případné pohoršení.
Vydal Odeon, 2017 

 

Právě se děje

před 13 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy