Krize je vážná: Lidé přestali kupovat čokoládu

Ekonomika Ekonomika, Report
16. 4. 2009 17:50
Curych - Sladký život končí. Lidé totiž rozbalují čokoládu čím dál tím méně a její výrobci zažívají, co už dlouho ne. Čokoláda při tom patřila mezi produkty, kterých se krize v minulosti nedotýkaly. Teď je tomu jinak.
Foto: Aktuálně.cz

Ještě v minulém roce šly prémiové čokolády na odbyt tak jako nikdy. Tmavá čokoláda měla pozitivní vliv na zdraví, a navíc byla jistým znakem luxusu.

Ovšem kvůli utahování opasků se jí lidé museli vzdát. Nyní dávají přednost lacinější čokoládě bez ohledu na její kvalitu.

"Poprvé za deset let jsme svědky poklesu spotřeby čokolády. Spotřebuje se jí méně a navíc lidé za ni méně utrácejí," uvedla pro agenturu Reuters analytička investičního fondu Vontobel Claudia Lentzová.

Výhoda je to pro značky, které nevyrábějí pouze čokolády s vysokým obsahem kakaa. Naopak švýcarskou firmu Lindt čekají těžké časy. Společnost už oznámila svůj záměr zavřít některé ze svých obchodů v USA.

Čokoláda se v krizi hodí

Přesto si někteří analytici myslí, že nejhorší období má čokoláda za sebou a že ji lidé naopak začnou vyhladávat kvůli jejím blahodárným účinkům na nervovou soustavu.

"Lidé si za chvíli zvyknou na život v krizi a ti, co vysloveně nebudou trpět, se vrátí ke svým zvykům a výrobkům, které měli rádi," řekl nezávislý analytik James Amoroso.

Ke zvýšení prodeje má pomoci řada svátků, ke kterým čokoláda neodmyslitelně patří.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy