Krize je vážná: Lidé přestali kupovat čokoládu

Ekonomika Ekonomika, Report
16. 4. 2009 17:50
Curych - Sladký život končí. Lidé totiž rozbalují čokoládu čím dál tím méně a její výrobci zažívají, co už dlouho ne. Čokoláda při tom patřila mezi produkty, kterých se krize v minulosti nedotýkaly. Teď je tomu jinak.
Foto: Aktuálně.cz

Ještě v minulém roce šly prémiové čokolády na odbyt tak jako nikdy. Tmavá čokoláda měla pozitivní vliv na zdraví, a navíc byla jistým znakem luxusu.

Ovšem kvůli utahování opasků se jí lidé museli vzdát. Nyní dávají přednost lacinější čokoládě bez ohledu na její kvalitu.

"Poprvé za deset let jsme svědky poklesu spotřeby čokolády. Spotřebuje se jí méně a navíc lidé za ni méně utrácejí," uvedla pro agenturu Reuters analytička investičního fondu Vontobel Claudia Lentzová.

Výhoda je to pro značky, které nevyrábějí pouze čokolády s vysokým obsahem kakaa. Naopak švýcarskou firmu Lindt čekají těžké časy. Společnost už oznámila svůj záměr zavřít některé ze svých obchodů v USA.

Čokoláda se v krizi hodí

Přesto si někteří analytici myslí, že nejhorší období má čokoláda za sebou a že ji lidé naopak začnou vyhladávat kvůli jejím blahodárným účinkům na nervovou soustavu.

"Lidé si za chvíli zvyknou na život v krizi a ti, co vysloveně nebudou trpět, se vrátí ke svým zvykům a výrobkům, které měli rádi," řekl nezávislý analytik James Amoroso.

Ke zvýšení prodeje má pomoci řada svátků, ke kterým čokoláda neodmyslitelně patří.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy