Krev z pijavice usvědčila muže ze zločinu

Report
21. 10. 2009 9:55
Hobart (Austrálie) - Kdyby měl slavný český seriál Dobrodružství kriminalistiky nová pokračování, jistě by tvůrci věnovali jeden díl australské policii, které se podařilo usvědčit lupiče díky pijavici.
Foto: Wikipedia

Přesněji řečeno díky krvi z pijavice, kterou našli na místě činu, jenž se před více než sedmi lety odehrál na zemědělské usedlosti v australské Tasmánii.

Dva muži v kapucích a holemi tam přepadli tehdy jedenasedmdesátiletou farmářku, které ukradli asi pět set dolarů a pak ji spoutali.

Když kriminalisté ohledávali místo činu, našel jeden z nich poblíž sejfu nacucanou pijavici.

Ani oběť ani policisté na sobě neměli stopy pokousání, a proto se nedalo vyloučit, že cizopasník nespadla z těla jednoho z pachatelů.

"Nepocházela z místa činu, tak jsme ji vzali s sebou," vzpomínal detektiv Mick Johnston na klíčové rozhodnutí, které vyšetřovací tým učinil.

Usvědčen cizopasníkem

Výsledky provedených testů DNA ovšem přinesly ovoce až po dlouhých sedmi letech, kdy policisté porovnali tuto krev se vzorkem jistého Aleka Cannona zadrženého v souvislosti s drogovou kriminalitou.

Cannon se u soudu pod tíhou důkazů k činu přiznal. Druhého muže, který s ním starou farmářku přepadl, ale policie zatím nedopadla.

Detektiv Johnson nad úspěchem neobvyklého důkazního materiálu stále kroutí hlavou.

"Je to nejzvláštnější způsob, jakým se nám kdy podařilo někoho usvědčit," svěřil se deníku Hobart Mercury.

Podle všeho jde o vůbec první případ, kdy v kriminalistice sehrála pijavice tak důležitou roli.

 

Právě se děje

Další zprávy