Krétské slunce nespálí křídla vašim snům

Betty Růžičková
1. 8. 2011 16:00
Navštivte rodiště slavného umělce El Greca, palác Knossos, či místo, kde se podle pověstí nacházel slavný Mínotaurův labyrint.
Kréta
Kréta | Foto: Isifa/Thinkstock

Největší řecký ostrov Kréta, ze severu omývaný Krétským a na jihu Libyjským mořem, navštíví každý rok více než dva miliony nadšených turistů. Napříč ostrovem, ze západu na východ, se táhnou horské hřebeny.

Přijeďte si sem užít typicky středozemskou dovolenou, plnou slunce, překrásných pláží, skvělého jídla a k tomu ochutnat něco z bohaté historie, která tu prostupuje téměř každé místo.

Kréta
Kréta | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejlepším způsobem, jak si prohlédnout většinu krétských památek, malebných vesniček a měst, je pronajmout si auto. To můžete udělat už přímo na letišti, kam ho před návratem domů zase přivezete. Pro cestování na ostrov se obvykle využívá letecká dopraba - jsou tu dvě velká mezinárodní letiště, Nikos Kazantzakis u Heraklionu a Daskalogiannis u Chania. Zájezd s cestovní kanceláří sem pořídíte již od asi osmi tisíc korun.

Teploty se tu během roku nedostanou pod 10°C a většina srážek spadne během mírné zimy, takže možnost, že vám dovolenou naruší ošklivé počasí j emizivá.

Kréta má nádhernou přírodu - rozsáhlé vinice, ovocné sady, olivovníky lemující silnice nebo malá zemědělská pole, na kterých se pěstuje zelenina. Tamější horstvo je tvořeno třemi samostatnými skupinkami hor. Největší z nich je Psiloritis, nacházející se v pohoří Idi Ori a tyčící se do výšky 2456 m.n.m.

Knossos
Knossos | Foto: Isifa/Thinkstock

Kréta byla kdysi osídlena velmi vyspělou Mínojskou civilizací, která si vytvořila vlastní a specifický dialekt, poezii a hudbu. Mnozí znají (a ostatní poznají) některé z řeckých bájí a pověstí, které se údajně odehrály na Krétě.

Například ta o obávaném Mínotaurovi, bytosti s lidským tělem a býčí hlavou, schovaném ve středu velkého labyrintu, vybudovaného králem Mínóem.

Po bitvě mezi Athénami a Krétou musely poražené Athény každý rok posílat králi Mínóovi do jeho labyrintu, jako potravu pro Minotaura, sedm panen a sedm chlapců. To trvalo až do doby, než se athénskému hrdinovi Théseovi podařilo příšeru zabít.

S labyrintem je také svázaný příběh Daidala a Ikara. Daidalos byl architektem bludiště. Z obavy, že by mohl prozradit jeho tajemství, nebo ho postavit ještě někde jinde, ho nechal král uvěznit na Krétě. Z žaláře se nakonec dostal, spolu se svým synem Ikarem, až s pomocí křídel, slepených voskem. Ikaros nedbal rad otce o tom, v jaké výšce se má držet, dostal se příliš vysoko a slunce mu roztavilo vosk na křídlech. Spadl proto do vody a utopil se v moři.

ostrov přilehlý Krétě
ostrov přilehlý Krétě | Foto: Isifa/Thinkstock

Na vaší cestě Krétou vás myšlenky provedou těmito a dalšími příběhy. Blíže nahlédnout do krétských dějin můžete třeba návštěvou paláce Knossos, který je se svými více jak 1400 místnostmi největším na ostrově, nejstaršího evropského paláce Faistos, nebo mnoha dalších.

Na vaší poznávací cestě by neměla chybět ani návštěva Samarii, nejdelší soutěsky v Evropě, nebo zhlédnutí Górtysu - prvního evropského zákoníku vytesaného do kamene. Mezi dalšími lákavými možnostmi je Vai, jediná palmová pláž na Krétě, nebo Archeologické muzeum v Heraklionu. V neposlední řadě můžete také nasednout na trajekt a udělat si jednodenní výlet na pevninské Řecko.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy