Učil se Krav Maga v Izraeli: Nad hlavou nám bouchaly rakety

Petra Jansová Petra Jansová
6. 10. 2014 7:00
"Prevence je na prvním místě. Konfliktu se musím pokusit vyhnout," shrnul své dojmy Jiří Kopal, absolvent nejtvrdšího kurzu Krav Maga na světě.
JIří Kopal
JIří Kopal | Foto: Stream.cz

Rozhovor - Jednatřicetiletý inženýr Jiří Kopal se zúčastnil jednoho z nejtvrdších vojenských výcviků na světě. V rámci reality show Operace Izrael absolvoval v extrémních klimatických podmínkách Izraele pod dozorem bývalých vojáků izraelských elitních jednotek kurz speciální sebeobrany Krav Maga.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že si mnohokrát sáhl na dno. Nikdy to ale nevzdal a chtěl zůstat součástí týmu i tehdy, když mu nad hlavou vybuchly palestinské rakety.

Aktuálně.cz: Co vás vedlo k tomu, přihlásit se na konkurz výcviku Krav Maga, který byl součástí reality show Operace Izrael?

Jiří Kopal: Šlo o souhru náhod. Den před uzavřením výběrového řízení mi nápad přihlásit se vnukl kamarád. Bral jsem to jako skvělou příležitost. Když jsem přijel do Prahy z Olomouce s baťohem na zádech a jablkem v kapse a viděl tam všechny ty muskulatury a militantní nadšence, nenapadlo mě, že to vyhraju.

A.cz: Měl jste nějaké zkušenosti s bojovými sporty?

Poslední dva roky se hodně věnuji thai boxu. V Olomouci máme skvělého trenéra, který mě motivoval, a díky tomu se mi mnohem víc zlepšila fyzička. To pro mě byla velká výhoda. Krav Maga je ale úplně o něčem jiném. To není sport, to je realita. Nejde o to, vyhrát, ale přežít. V thai boxu dáte jeden dva údery a kryt. V Krav Maga z krytu rovnou zaútočíte na to nejslabší místo protivníka.

A.cz: Co říkala vaše manželka na to, že jedete do Izraele? V té době tam nebylo zrovna bezpečno.

Hodně jsme to doma řešili. Volal jsem dokonce i na ministerstvo zahraničí, abych zjistil, jak moc nebezpečné to bude v místech, kde bude kurz probíhat. Ujistili mě, že se nemusím ničeho obávat, a jako nejrizikovější lokalitu označili Pásmo Gazy.

A.cz: A jaká byla realita?

První den po příletu do Tel Avivu jsme měli povoleno svobodně se pohybovat po městě a vlastně jsem si tehdy všiml, že je zde více žen a chlapi jsou ve válce. Je fakt, že místo výcviku se právě kvůli bezpečnosti měnilo a dozvěděli jsme se ho až na poslední chvíli. Nad hlavou nám pak několikrát vybuchly palestinské rakety.

Krav Maga (boj zblízka)

Je prověřenou soustavou sebeobranných technik, která byla původně vytvořena pro potřeby izraelských obranných složek. Dnes je považována za nejefektivnější sebeobranný systém na světě a využívají ji i jiné ozbrojené jednotky (FBI, newyorská policie, švédská nebo belgická armáda nebo francouzská elitní jednotka GIGN).

A.cz: Trénovali vás profesionální izraelští vojáci. Bavili se s vámi někdy o svém postoji k Palestině?

Stalo se to v podstatě jen jednou. Mají jasno, "my jsme ti, co se jen brání". Alespoň jsem z toho měl ten pocit.

A.cz: Vraťme se zpět k výcviku. Říká se, že patří mezi nejtěžší na světě. Jak moc to bylo v Izraeli náročné?

Trefili jsme se do doby, kdy tam byly teploty mezi 40 až 50 stupni. Jen pro ilustraci, jedním z účastníků byl člen francouzské cizinecké legie, který říkal, že zažil hodně, ale tady v Izraeli to je čistá "prasárna"!

A.cz: A měl jste někdy skutečnou krizi, kdy jste si říkal "Proč to vlastně dělám"?

Hned první večer. A takových momentů bylo samozřejmě víc.

A.cz: Jak jste to překonal?

Možná to bude znít jako klišé, ale chtěl jsem zůstat součástí týmu. Nic lidi tak nespojí jako prožití utrpení. V tu chvíli nemáte v hlavě nic, ani ženu, ani dítě. Prostě jen chcete být po boku těch lidí. V podstatě máte doslova vymytou hlavu.

A.cz: Co bylo náročnější na zvládnutí? Psychické tlaky, nebo fyzická námaha?

Ono to jde ruku v ruce. Děláte kliky a říkáte si, že už nemůžete, a zároveň nad vámi někdo křičí povely, které jsou tak náročné, že je prakticky nelze splnit. Nikdy jsem nezažil takto ostrý vojenský dril.

Jak probíhá kurz sebeobrany Krav Maga?
Jak probíhá kurz sebeobrany Krav Maga? | Video: YouTube

A.cz: Na druhou stranu jste mu poměrně rychle propadl.

To je pravda. Úkolem instruktorů bylo od začátku udělat vše pro to, aby nás zlomili, psychicky i fyzicky. Dařilo se jim.

A.cz: Z České republiky jste byli tři. Kolik vás bylo celkem?

Jednadvacet. Deset účastníků skončilo hned první den. Celkem se do konce doškrábalo osm bojovníků. Všemu přihlížel lékař. V momentě, kdy měl pocit, že už to nezvládáte a mohla byste si i vážně ublížit, jela jste domů.

A.cz: Kdo byl pro vás z účastníků nejzajímavější?

Jedna osmačtyřicetiletá Američanka. Zvládla absolutně všechno, podle mého je nezničitelná. Tuším, že sloužila v americkém námořnictvu.

A.cz: Četla jsem, že Krav Maga je trénování agresivity, povědomí o okolí, vyjednávání a vyhýbání se konfliktním situacím. Jak vás například učili vyhýbat se konfliktům?

Tohle pro mě bylo opravdu zajímavé cvičení. Probíhalo v tělocvičně. Každý z nás si měl vyzkoušet, na jakou vzdálenost je před agresorem schopen utéct. Každý má jiný limit. Zároveň pro tyhle situace existují různé scénáře. Jiné to je, když jste sám, a jiné, když jdete s rodinou. Z kurzu jsem si odnesl to, že se musím pokusit vyhnout se konfliktu. To znamená prevenci na prvním místě, když už konflikt vznikne, znamená to, že jsem ve válce a já musím udělat cokoliv, abych válku vyhrál.

A.cz: Změnilo vás absolvování kurzu nějak i v reálném životě?

Kurz v Izraeli mi dal velkou osobní zkušenost. Poznal jsem své dno, svoje limity. Teď, když je znám, mám mnohem víc energie, kterou můžu využít v každodenním životě. Výcvik byl taky pro mě hodně motivační a inspirativní. Poznal jsem, jak moc je člověk schopen vydržet a zvládnout. Kdybych neměl možnost to sám prožít, nikdy bych si nemyslel, že tyto hranice můžou být tak vysoko.

A.cz: Uvažujete o tom, že se tomu budete věnovat i nadále?

Určitě. Už si hledám kurzy v Olomouci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 25 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy