Zneuznaný génius Friedkin získá Zlatého lva v Benátkách

Kultura Kultura
3. 5. 2013 15:47
Režisér Vymítače ďábla a Francouzské spojky získá cenu za celoživotní přínos filmu
William Friedkin v době natáčení Vymítače ďábla
William Friedkin v době natáčení Vymítače ďábla | Foto: Aktuálně.cz

Praha - William Friedkin, režisér klasických filmových hitů  Francouzská spojka a Vymítač ďábla získá cenu za celoživotní přínos filmu na festivalu v Benátkách.

"Benátky ... to je můj duchovní domov," řekl 77letý Američan, jehož nejnovější film Zabiják Joe, se na festivalu promítal v roce 2011.

Čestného Zlatého lva Friedkin "nečekal", ale je "hrdý a přijme ho s vděčností a láskou".

"Friedkin přispěl výrazným způsobem k hluboké obnově americké kinematografie známé jako nový Hollywood," řekl šéf benátského festivalu Alberto Barbera.

Zneuznaný génius

Friedkin, který začal svou kariéru v podatelně stanice Chicago TV, si získal pozornost kritiků už v roce 1962 díky dokumentu The People vs Paul Crump.

Ale je samozřejmě nejznámější díky kriminálce Francouzská spojka (1971) a hororovou klasikou Vymítač ďábla (1973).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Intenzita Vymítače ďábla nespočívá jen v otevřenosti, s jakou ukazuje destrukci dětské nevinnosti (od zvracení zeleného hnisu přes proud pronášených vulgarit až k masturbaci krucifixem), aniž by se někdy uchyloval k laciným atrakcím. Důležitá je i angažovanost filmu, ve kterém se nikoli náhodou hrdinka účastní natáčení snímku o studentské revoltě.

Podobně jako filmy Kmotr, Lovec jelenů, Čelisti, Blízká setkání třetího druhu či Všichni prezidentovi muži podvracel Vymítač ďábla víru v americkou realitu, rodinné hodnoty, politickou důvěryhodnost, ale především v církev!" napsal v recenzi k novému vydání Vymítače ďábla pro Aktuálně.cz Radomír D. Kokeš.

Na benátském filmovém festivalu debutoval Friedkin až v roce 1995 s filmem Jade. V hodně temné kriminálce o krásce v pozadí brutální vraždy bylo uvedeno v noční sekci festivalu. Hlavní roli si zahrála Linda Fiorentino.

Neméně zajímavé jsou i snímky Na lovu s Al Pacinem v hlavní roli a Žít a zemřít v L. A.

První kriminálka je o sadomasochistických vraždách homosexuálů, druhá o vraždících penězokazcích.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

U příležitosti pocty promítne benátský festival obnovenou verzi Friedkinova filmu z roku 1977 Mzda strachu. Remake francouzské klasiky z roku 1953 prý byla pro Friedkina nejosobnějším filmem.

Právě díky němu ovšem skončila jedna z nejslibněji rozjetých hollywoodských kariér. Friedkin Mzdu strachu točil po Francouzské spojce i Vymítači ďábla a byl považovaný za filmařského génia. Film Mzda strachu, ať se může s odstupem jevit také jako skvost světové kinematografie, propadl u diváků i kritiky. Friedkina neúspěch psychicky zlomil.

Sedmdesátý filmový festival v Benátkách se uskuteční od 28. srpna do 7. září. Kompletní program by měli pořadatelé ohlásit v červenci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy