Zemřel Otfried Preussler, autor Čarodějova učně

ČTK ČTK
20. 2. 2013 14:45
Nejznámější dílo Otfrieda Preusslera zfilmoval Karel Zeman
Otfried Preussler
Otfried Preussler | Foto: stimme.de

Berlín - Ve věku 89 let zemřel německý autor dětské literatury Otfried Preussler. Mezi nejznámější díla libereckého rodáka patří Krabat (Čarodějův učeň) a Malá čarodějnice. Preussler zemřel v pondělí 18. února v jihobavorské obci Prien am Chiemsee.

Preusslerovy knihy byly podle DPA přeloženy do 55 jazyků a prodalo se jich více než 50 milionů výtisků. Spisovatel je autorem 32 knih.

Román pro mládež Krabat, který je převyprávěním lužickosrbské legendy, je v České republice známý také pod názvem Čarodějův učeň. V roce 1977 režisér Karel Zeman uvedl animovanou verzi příběhu. Jeho Čarodějův učeň je dodnes považován za jeden z nejlepších českých filmů všech dob.

Foto: Aktuálně.cz

Preussler pro své povídky často čerpal inspiraci z lidových vyprávění a pověstí Pojizeří a sousedních regionů. Vyprávěli mu je už babička a otec, jenž byl učitelem.

První povídky Preussler napsal už jako dvanáctiletý. Jeho snem bylo žít jako spisovatel v Praze nebo tam působit jako profesor na Karlově univerzitě. V roce 1942 ale čerstvého maturanta povolal wehrmacht a Preussler byl jako sudetský Němec za války nasazen v Rusku. Pět let strávil v ruském zajetí v Tatarské republice, kde onemocněl břišním tyfem a malárií. Teprve v roce 1949 se dostal do bavorského Rosenheimu, kde se shledal s odsunutými příbuznými i libereckou snoubenkou Annelies Kindovou, s níž se brzy oženil a měl s ní tři dcery.

Učitel, novinář a publicista slavil první spisovatelský úspěch v roce 1956 s pohádkou Malý vodník. Podle agentury APA se vždy zasazoval o to, aby bylo dětem ponecháno jejich dětství a aby nebyly zatěžovány problémy dospělých.

V posledních letech žil Preussler zcela v ústraní u malebného bavorského Chiemského jezera. Veřejně se nebránil ani iniciativě německé ministryně pro rodinu Kristiny Schröderové, aby byly z jeho pohádkové knížky Malá čarodějnice odstraněny pojmy jako "černoušek" a "černoch".

 

Právě se děje

Další zprávy