Zemřel americký klavírista Cliburn, který uchvátil i Chruščova

ČTK ČTK
27. 2. 2013 19:37
Časopis Time jej označil za Texasana, který dobyl Rusko
Van Cliburn
Van Cliburn | Foto: Aktuálně.cz

Fort Worth - Ve věku 78 let dnes zemřel přední americký klavírista Van Cliburn, který svou mistrovskou hrou dokázal uchvátit i někdejšího sovětského vůdce Nikitu Chruščova. Za studené války se mu podařil husarský kousek, když jako představitel "imperialistického" Západu zvítězil v roce 1958 v mezinárodní Čajkovského soutěži v Sovětském svazu.

Cliburn působil na poli vážné hudby přes 65 let. Založil vlastní hudební nadaci a sponzoroval prestižní Mezinárodní klavírní soutěž, která nese jeho jméno a koná se v USA každé čtyři roky.

Do povědomí milovníků vážné hudby se poprvé zapsal v pouhých 23 letech, kdy se zúčastnil Čajkovského soutěže v Moskvě. Nevídané udělení první ceny cizinci schvaloval porotě údajně samotný Chruščov. "Je Cliburn nejlepší? Pak mu dejte první cenu," řekl. Časopis Time jej pak na svém obalu označil za "Texasana, který dobyl Rusko".

Po návratu domů Cliburn vystupoval spolu s Filadelfským symfonickým orchestrem. Jako světově uznávaný virtuóz hrál hlavám států v Evropě, Americe a Asii, a to i královnám a králům. Jeho um si vychutnávali také všichni američtí prezidenti počínaje od Harryho Trumana. Před dvěma lety mu udělil nynější prezident Barack Obama národní medaili za umění.

Od roku 1978 do roku 1989 byl Cliburn v ústraní a hrál jen pro nejbližší přátele. Jeho prvnímu vystoupení ve Filadelfii po návratu na veřejnost aplaudovalo na 12 tisíc lidí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 17 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy