Zemřel americký klavírista Cliburn, který uchvátil i Chruščova

ČTK ČTK
27. 2. 2013 19:37
Časopis Time jej označil za Texasana, který dobyl Rusko
Van Cliburn
Van Cliburn | Foto: Aktuálně.cz

Fort Worth - Ve věku 78 let dnes zemřel přední americký klavírista Van Cliburn, který svou mistrovskou hrou dokázal uchvátit i někdejšího sovětského vůdce Nikitu Chruščova. Za studené války se mu podařil husarský kousek, když jako představitel "imperialistického" Západu zvítězil v roce 1958 v mezinárodní Čajkovského soutěži v Sovětském svazu.

Cliburn působil na poli vážné hudby přes 65 let. Založil vlastní hudební nadaci a sponzoroval prestižní Mezinárodní klavírní soutěž, která nese jeho jméno a koná se v USA každé čtyři roky.

Do povědomí milovníků vážné hudby se poprvé zapsal v pouhých 23 letech, kdy se zúčastnil Čajkovského soutěže v Moskvě. Nevídané udělení první ceny cizinci schvaloval porotě údajně samotný Chruščov. "Je Cliburn nejlepší? Pak mu dejte první cenu," řekl. Časopis Time jej pak na svém obalu označil za "Texasana, který dobyl Rusko".

Po návratu domů Cliburn vystupoval spolu s Filadelfským symfonickým orchestrem. Jako světově uznávaný virtuóz hrál hlavám států v Evropě, Americe a Asii, a to i královnám a králům. Jeho um si vychutnávali také všichni američtí prezidenti počínaje od Harryho Trumana. Před dvěma lety mu udělil nynější prezident Barack Obama národní medaili za umění.

Od roku 1978 do roku 1989 byl Cliburn v ústraní a hrál jen pro nejbližší přátele. Jeho prvnímu vystoupení ve Filadelfii po návratu na veřejnost aplaudovalo na 12 tisíc lidí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Kvůli dopravní nehodě u Ostrovačic na Brněnsku je uzavřena dálnice D1 ve směru z Prahy na Brno. Před místem nehody na 179. kilometru se začínají tvořit kolony. Vyplývá to z údajů Národního dopravního informačního centra. Dálnice je uzavřena mezi sjezdem číslo 178 u Ostrovačic a exitem číslo 182 u Kývalky. Podle informací na webu dopravní policie se na dálnici krátce před 06:00 srazila dvě nákladní auta. Kolize se obešla bez zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy