Wagner v Izraeli? Koncert bude v Hiltonu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 6. 2012 13:49
Na univerzitě nebylo možné Wagnera hrát, v Hiltonu ano
Foto: wikimedia

Tel Aviv  - První velký koncert z děl německého skladatele Richarda Wagnera se v Izraeli údajně přece jen uskuteční. Koncertní večer se bude konat 16. června v telavivském hotelu Hilton, řekl izraelský dirigent Ašer Fisch, který povede stovku hudebníků orchestru sestaveného speciálně pro tuto příležitost. Původně měl být wagnerovský koncert uspořádán o dva dny později v aule telavivské univerzity, její vedení ale akci údajně pod tlakem protestů osob přeživších nacistický holokaust odřeklo.

Od vzniku židovského státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění Wagnerových děl, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Wagner (1813-1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a k vyvraždění milionů Židů.

Vedení telavivské univerzity informovalo před několika dny pořádající izraelskou Wagnerovu společnost o odřeknutí plánovaného koncertu s odůvodněním, že obdrželo "prudké a rozhořčené stížnosti a požadavky na zrušení sporného koncertu". Jeho uspořádání by prý znamenalo překročení červené čáry a zranilo by city přeživších holokaust.

Předseda společnosti Jonathan Livny popřel tvrzení univerzity, že údajně nebyla informována o tom, že se mají hrát Wagnerovy skladby. Prohlásil, že společnost se bude proti rozhodnutí univerzity bránit, a připustil, že by se koncert mohl uskutečnit jinde.

Čtěte také
Wagner se v Izraeli hrát nebude, univerzita couvla
Bojkot je u konce, v Izraeli poprvé zahrají Wagnera

 

Právě se děje

před 59 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy