Wagner v Izraeli? Koncert bude v Hiltonu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 6. 2012 13:49
Na univerzitě nebylo možné Wagnera hrát, v Hiltonu ano
Foto: wikimedia

Tel Aviv  - První velký koncert z děl německého skladatele Richarda Wagnera se v Izraeli údajně přece jen uskuteční. Koncertní večer se bude konat 16. června v telavivském hotelu Hilton, řekl izraelský dirigent Ašer Fisch, který povede stovku hudebníků orchestru sestaveného speciálně pro tuto příležitost. Původně měl být wagnerovský koncert uspořádán o dva dny později v aule telavivské univerzity, její vedení ale akci údajně pod tlakem protestů osob přeživších nacistický holokaust odřeklo.

Od vzniku židovského státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění Wagnerových děl, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Wagner (1813-1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a k vyvraždění milionů Židů.

Vedení telavivské univerzity informovalo před několika dny pořádající izraelskou Wagnerovu společnost o odřeknutí plánovaného koncertu s odůvodněním, že obdrželo "prudké a rozhořčené stížnosti a požadavky na zrušení sporného koncertu". Jeho uspořádání by prý znamenalo překročení červené čáry a zranilo by city přeživších holokaust.

Předseda společnosti Jonathan Livny popřel tvrzení univerzity, že údajně nebyla informována o tom, že se mají hrát Wagnerovy skladby. Prohlásil, že společnost se bude proti rozhodnutí univerzity bránit, a připustil, že by se koncert mohl uskutečnit jinde.

Čtěte také
Wagner se v Izraeli hrát nebude, univerzita couvla
Bojkot je u konce, v Izraeli poprvé zahrají Wagnera

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy