Výstavy v Národní galerii jsou zdarma

Kultura Kultura
18. 5. 2012 8:08
Akce se však netýká monumentálních pláten Slovanské epopeje
Foto: Chmee2/ licence CC-BY-SA

Praha - Národní galerie se připojuje k Mezinárodnímu dni muzeí a galerií a v pátek 18. května nabízí volné vstupenky takřka do všech stálých expozic. K vidění tak budou zdarma například výstavy Ostrovy odporu, Rembrandt & Co nebo obrazy Jakuba Schikanedera. Na monumentální plátna Slovanské epopeje se však akce nevztahuje.

Přivést lidi do galerií by měl i poměrně rozsáhlý doprovodný program. Téměř každá výstava totiž nabídne komentovanou prohlídku a ve Veletržním paláci bude promítnut snímek 31 začátků / 31 konců od umělecké skupiny Rafani.

Ta prostřednictvím filmového traktátu mapuje pražské alternativní kultury a specifickým řazením jejich výpovědí vzniká jakýsi metaforický pohyb, který sami autoři vykládají jako pohyb z vnějšku města do jeho středu či směřování k moci, vědomí a konci.

z výstavy Rembrandt & Co.
z výstavy Rembrandt & Co. | Foto: Aktuálně.cz

Ve Veletržním paláci pak samozřejmě bude k vidění i stálá expozice Umění 20. a 21. století, pod níž spadá i výstava Ostrovy odporu sledující vývoj českého umění za posledních sedmnáct let.

Atraktivní je také výstava opomíjeného malíře z přelomu 19. a 20. století Jakuba Schikanedera, jehož hlavním motivem byly ženy zobrazené v těžkých životních podmínkách. Jeho obrazy jsou k vidění v barokním paláci Valdštejnské jízdárny.

Šternberský palác zase nabídne evropské umění od antiky do závěru baroka s rozporuplně přijatou výstavou Rembrandt & Co. Ve Schwarzenberském paláci půjde o umění českého baroka, v Paláci Kinských o starověké asijské a středomořské umění a v Domu U Černé Matky Boží o výstavu českého kubismu.

Kompletní doprovodný program Národní galerie avizuje na svým webových stránkách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I další galerie nabízejí zajímavé výstavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy