V kině Aero začíná festival tibetských filmů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 4. 2012 13:50
Pražské kino Aero pořádá šestý ročník Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu
Dokument Letní pastviny zachycuje tibetské nomády
Dokument Letní pastviny zachycuje tibetské nomády | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šestý ročník Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu od 18. do 20. dubna, který se koná v pražském kině Aero, nabídne realistický pohled na současnou tibetskou společnost a kulturu. Na rozdíl od předchozích přehlídek nabídne pohled zprostředkovaný převážně tvůrci, kteří v Tibetu, respektive na území Číny žijí.

Festival představí tři hrané filmy tibetského režiséra Pemy Tsedena, proslulého minimalistickým filmovým jazykem. Ve svých snímcích prostřednictvím realisticky ztvárněných mikropříběhů zobrazuje proměny dnešního Tibetu. Například jeho druhý film Hledání je tibetskou road movie, získal hlavní cenu poroty na MFF v Šanghaji a je prvním filmem natočeným výhradně v Tibetu, v tibetštině a s tibetským štábem.

Tibetský dokument na festivalu zastoupí básník, spisovatel a režisér známý pod pseudonymem Džangbu. Ve snímku Kökenúr se vypravil ke stejnojmennému jezeru, které je považováno za posvátné, ale zároveň je perspektivní turistickou oblastí oblíbenou čínskými cestovateli.

Čínský pohled na Tibet na festivalu zastoupí dokument Zrcadlo prázdnoty režisérky Ma Li. Vznikal během jednoho roku za zdmi tibetského kláštera Seršul ve výšce 4500 metrů nad mořem a zachycuje extrémní podmínky, ve kterých mniši žijí.

Vstupenky na filmy pořídíte za 100 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy