V kině Aero začíná festival tibetských filmů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 4. 2012 13:50
Pražské kino Aero pořádá šestý ročník Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu
Dokument Letní pastviny zachycuje tibetské nomády
Dokument Letní pastviny zachycuje tibetské nomády | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šestý ročník Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu od 18. do 20. dubna, který se koná v pražském kině Aero, nabídne realistický pohled na současnou tibetskou společnost a kulturu. Na rozdíl od předchozích přehlídek nabídne pohled zprostředkovaný převážně tvůrci, kteří v Tibetu, respektive na území Číny žijí.

Festival představí tři hrané filmy tibetského režiséra Pemy Tsedena, proslulého minimalistickým filmovým jazykem. Ve svých snímcích prostřednictvím realisticky ztvárněných mikropříběhů zobrazuje proměny dnešního Tibetu. Například jeho druhý film Hledání je tibetskou road movie, získal hlavní cenu poroty na MFF v Šanghaji a je prvním filmem natočeným výhradně v Tibetu, v tibetštině a s tibetským štábem.

Tibetský dokument na festivalu zastoupí básník, spisovatel a režisér známý pod pseudonymem Džangbu. Ve snímku Kökenúr se vypravil ke stejnojmennému jezeru, které je považováno za posvátné, ale zároveň je perspektivní turistickou oblastí oblíbenou čínskými cestovateli.

Čínský pohled na Tibet na festivalu zastoupí dokument Zrcadlo prázdnoty režisérky Ma Li. Vznikal během jednoho roku za zdmi tibetského kláštera Seršul ve výšce 4500 metrů nad mořem a zachycuje extrémní podmínky, ve kterých mniši žijí.

Vstupenky na filmy pořídíte za 100 korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy