V Iránu vzniká počítačová hra o fatvě proti Rushdiemu

2. 7. 2012 18:13
Hra na PC vyzývá k likvidaci známého spisovatele
Foto: Reuters

Praha - V rámci teheránské mezinárodní výstavy počítačových her bylo představeno několik tuzemských chystaných projektů, mezi jinými i hra o slavném spisovateli Salmanu Rushdiem, respektive o náboženském ediktu (fatvě) vyzývající k jeho zabití.

Tu vydal v roce 1989 ajatolláh Chomejní, zakladatel dnešní iránské teokracie. Mohamed-Taqi Fakhrian z Islámské asociace studentů, která hru vyvíjí, prohlásil: „Cítili jsme, že bychom měli najít cestu, jak naší třetí a čtvrté generaci představit fatvu proti Rushdiemu a její důležitost." Přesný obsah PC hry není známý, ale předpokládá se, že hráčovým cílem bude přímo Rushdieho likvidace.

Indický spisovatel žijící ve Velké Británii si z ajatolláha udělal nepřítele v roce 1988 svou knihou Satanské verše. V několika pasážích zde Rushdie karikoval život proroka Mohameda a také samotného Chomejního. Autor musel pak být dlouhou dobu chráněn policií  a publikovat pouze pod pseudonymem. Chomejního nástupce, ajatolláh Chameneí, později potvrdil stálou platnost fatvy.   

Počítačová hra má nést název „Stresující život Salmana Rushdieho a provedení verdiktu". Je jedním z několika titulů, které vznikají pro iránské hráče coby nástroj boje proti vlivu západní kultury. Dalším je například Věk hrdinů, založený na perském eposu Šáhnáme z desátého století.

Tento měsíc vydala iránská armáda videohru Bitva v Adenském zálivu. Podle vyjádření Nejvyšší rady Irán „vytvořil 140 her s islámským a iránským obsahem, které mohou konkurovat zahraničním produktům."    


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy