V Iránu vzniká počítačová hra o fatvě proti Rushdiemu

2. 7. 2012 18:13
Hra na PC vyzývá k likvidaci známého spisovatele
Foto: Reuters

Praha - V rámci teheránské mezinárodní výstavy počítačových her bylo představeno několik tuzemských chystaných projektů, mezi jinými i hra o slavném spisovateli Salmanu Rushdiem, respektive o náboženském ediktu (fatvě) vyzývající k jeho zabití.

Tu vydal v roce 1989 ajatolláh Chomejní, zakladatel dnešní iránské teokracie. Mohamed-Taqi Fakhrian z Islámské asociace studentů, která hru vyvíjí, prohlásil: „Cítili jsme, že bychom měli najít cestu, jak naší třetí a čtvrté generaci představit fatvu proti Rushdiemu a její důležitost." Přesný obsah PC hry není známý, ale předpokládá se, že hráčovým cílem bude přímo Rushdieho likvidace.

Indický spisovatel žijící ve Velké Británii si z ajatolláha udělal nepřítele v roce 1988 svou knihou Satanské verše. V několika pasážích zde Rushdie karikoval život proroka Mohameda a také samotného Chomejního. Autor musel pak být dlouhou dobu chráněn policií  a publikovat pouze pod pseudonymem. Chomejního nástupce, ajatolláh Chameneí, později potvrdil stálou platnost fatvy.   

Počítačová hra má nést název „Stresující život Salmana Rushdieho a provedení verdiktu". Je jedním z několika titulů, které vznikají pro iránské hráče coby nástroj boje proti vlivu západní kultury. Dalším je například Věk hrdinů, založený na perském eposu Šáhnáme z desátého století.

Tento měsíc vydala iránská armáda videohru Bitva v Adenském zálivu. Podle vyjádření Nejvyšší rady Irán „vytvořil 140 her s islámským a iránským obsahem, které mohou konkurovat zahraničním produktům."    


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy