V Arše obživne underground včetně Knížákova Aktualu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 11. 2011 13:03
Začíná dvoudení Festival české podzemní kultury
Milan Knížák s kapelou Aktual
Milan Knížák s kapelou Aktual | Foto: Aktuálně.cz

Praha - v pražském Divadle Archa v pátek začíná dvoudenní setkání s názvem Pocta českému undergroundu. Festival české "podzemní" kultury, který se koná u příležitosti 10. výročí vzniku hudebního vydavatelství Guerilla Records, nabídne mimo jiné v pátečním programu po dlouholeté odmlce vystoupení bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka a jeho skupiny Aktual.

Kapela vznikla v 60. letech a poprvé vystoupila v rámci oslav Mezinárodního dne žen ve Velké Hleďsebi. Jejich vystoupení se však neshledalo s velkým pochopením a skončilo po odehrání třetí skladby.

Úvod festivalu je ve znamení takzvané Velké čtyřky československého undergroundu: kromě Knížákova Aktualu se představí DG 307 - skupina, kterou v roce 1973 založili Pavel Zajíček a Mejla Hlavsa, má název podle označení psychiatrické diagnózy Přechodné situační psychické poruchy, která umožňovala mladým mužům získat modrou knížku a vyhnout se povinné vojenské službě.

Foto: Kryštof Havlice/Divadlo Archa

Dále pak zahrají The Plastic People of the Universe, kterou založil v roce 1968 Hlavsa a dalšími členy byli Michal Jernek, kytarista Jiří "Přemysl" Števich a bubeník Josef Brabec; o několik měsíců později byl Brabec nahrazen Pavlem Zemanem a ke skupině se přidal kytarista a klávesista Josef Janíček. Skupina si dala jméno podle písně Franka Zappy.

Velkou čtyřku pak uzavře Umělá hmota, kterou založili Milan "Dino" Vopálka a Josef Vondruška. Podle pořadatelů spolu kapely na společném koncertě nikdy nevystupovaly.

V sobotu pak v Divadle Archa vystoupí Libor Krejcar se zvukovým tělesem Tamers of Flowers, Aku Aku, Odvážní bobříci, J. H. Krchovský & Krch-off, Půlnoc nebo skupina Hally Belly. Připraveno je i několik doprovodných programů, jako třeba promítání archivních dokumentů Cáry starejch filmů Františka "Čuňase" Stárka, autorské čtení Ivana Magora Jirouse nebo výstava fotografií.

Vydavatelství Guerilla Records vzniklo v roce 2001. Svou činnost zaměřuje primárně na hudbu, která byla součástí českého undergroundu 70. a 80. let, nebo z něho vycházela. Za dobu existence vydalo přes 90 archivních i současných titulů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy