Temný mystik Nick Cave míří na Výstaviště

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 2. 2013 15:49
Nick Cave představí v Praze na podzim album Push the Sky
Nick Cave
Nick Cave | Foto: Reuters

Praha - Australský zpěvák a skladatel Nick Cave s kapelou Bad Seeds na koncertě 22. listopadu ve sportovní hale na pražském Výstavišti představí nové album Push the Sky Away, které vyjde 18. února. Do metropole se vrací po pěti letech, na stejném místě v roce 2008 představil tehdejší aktuální nahrávku Dig, Lazarus, Dig!!!, ale také známé skladby z předchozích alb.

Vstupenky v cenách od 1350 do 2500 korun budou od 15. února k dispozici v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal.

Písničky alba vznikaly podle pořadatelů během jednoho roku, jsou o důležitých událostech, momentálních módních záležitostech a mysticky zabarvené. Push the Sky Away produkoval Nick Launay a album se nahrávalo v La Fabrique, nahrávacím studiu v panském sídle na jihu Francie z 19. století, jehož stěny jsou ozdobeny sbírkou klasických vinylových desek. "Nevím, tahle deska mi prostě přijde nová, víte, ale nová tak nějak postaru," podotkl k novince Cave.

Celá kapela během nahrávání společně bydlela a společně snídala. Bad Seeds jsou v podstatě svéráznou komunitou. Současná sestava Warren Ellis (housle, viola, flétna, tenor kytara, syntezátor, doprovodné vokály), Martyn Casey (basová kytara), Thomas Wydler (bicí), Jim Sclavunos (perkuse) a Conway Savage (zpěv) spolu hrají téměř dvacet let. Ve dvou skladbách si na albu zahrál první basový kytarista Bad Seeds Barry Adamson.

"Přicházím do studia s přehršlí nápadů bez konkrétní formy a právě Bad Seeds je přetvářejí na zázračné věci. Zeptejte se kohokoliv, kdo je viděl při práci. Žádná jiná kapela na světě se jim nevyrovná v té jejich čisté, instinktivní vynalézavosti," ocenil své spoluhráče Cave.

Nick Cave - Push the Sky Away
Nick Cave - Push the Sky Away | Foto: Aktuálně.cz

Kapelu Nick Cave & The Bad Seeds zformoval Cave po rozpadu skupiny The Birthday Party v roce 1982, debutové album From Her To Eternity vydali o dva roky později v roce 1984.

Už od časů první kapely The Birthday Party nikdy Nick Cave nedělal hudbu, která by potřebovala kontext hudebních trendů. Možná i proto se mu na jeho loňském albu remixů projektu Grinderman 2 RMX klaněli muzikanti nejrůznějších generací a žánrů - někdejší parťák z divokých 70. let Barry Adamson, který má za sebou řadu sólových desek těžících z atmosféry hudebních soundtracků, Nick Zinner z newyorských Yeah Yeah Yeahs či frontman melancholických The National Matt Berninger. Grinderman rozpustili Cave s Ellisem na začátku minulého roku.

Cave je na českých podiích častým hostem. Fanoušci jej mohli například vidět v září roku 2006 na sólovém koncertě v pražském Kongresovém centru nebo o rok dříve na festivalu Love Planet v Táboře. S projektem Grinderman hrál na Colours of Ostrava.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy