Star Trek porazily v USA rychlé a zběsilé akční pařby

Kultura Kultura
27. 5. 2013 8:24
Rychle a zběsile 6 a Pařba na třetí vládnou kinům za oceánem
Pařba na třetí
Pařba na třetí | Foto: Warner Bros.

Praha - V USA ztratila na síle sci-fi dobrodružství a na jejich místo nastoupila akčnější zábava v realističtějším prostředí. Nejnavštěvovanějším filmem je totiž Rychle a zběsile 6 režiséra Justina Lina, pokračování akční série, která začala v roce 2001. Zběsilou rychlostí film předhonil své soupeře a zatím má jistých 98,52 miliónů dolarů.

Psanec Dominic Toretto (Vin Diesel) se rozloučil se svou partou, ale agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson) jej přesvědčí, aby se postavil bývalému členovi zvláštních britských jednotek Owenu Shawovi (Luke Evans), který nedávno zničil ruský vojenský konvoj. Hobbs ukáže Dominicovi nedávno pořízenou fotografii jeho údajně zesnulé přítelkyně Letty (Michelle Rodriguez) a slíbí mu v případě splněné mise plnou amnestii pro něj a jeho spolupracovníky - sestru Miu (Jordana Brewster), jejího partnera Brianem O´Connerem (Paul Walker), Gisele Yashar (Gal Gadot), Hana Seoul-Oha (Sung Kang), Romana Pearce (Tyrese Gibson) a Teje Parkera (Chris Bridges).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Druhé místo získala komedie Pařba na třetí, závěr série Todda Philipse. Nové bujné kratochvíle party mladíků se zálibou ve večírcích, tentokrát s akčnějším kontextem, vydělaly 54,20 miliónů.

Foto: cinemart

Na třetí pozici se propadl vesmírný epos Star Trek: Do temnoty od J.J. Abramse. Spojená federace planet je ohrožena vnitřním nepřítelem a bojuje s ním i díky příspěvku 146,82 miliónů dolarů.

Čtvrté místo hostí další novinku. Blue Sky Studios, tvůrci série Doba Ledová a filmu Rio, vypustili do kin nové animované dobrodružství Království lesních strážců volně založené na dětské knížce Williama Joyce The Leaf Men and the Brave Good Bugs. Chris Wedge, stálý režisér společnosti stvořil dílo, které je kritiky opěvováno za své technické provedení, ale jeho příběh již tak oblíbený není.

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Mary (Amanda Seyfried), jež se po zmenšení dostane do říše skřítčích obránců lesa sloužících královně Taře (Beyoncé Knowles) a musí jim pomoci v obraně před silami rozkladu, jimž vládne strašlivý Mandragor (Christoph Waltz). Ekologické poselství má na kontě 34,20 miliónů dolarů.

Páté místo patří Iron Manovi 3 od Shanea Blacka. Potenciální konec série o Tony Starkovi získal 367, 50 miliónů dolarů. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 40 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy