Špioni z Jeden musí z kola ven se vrátí v roce 2014

Kultura Kultura
11. 2. 2013 15:50
Režisér Tomas Alfredson chce natočit filmovou verzi Smileyho lidí
Foto: OutNow! Image Gallery

Praha - V blízké době se zřejmě dočkáme hned dvou dalších filmových adaptací knih mistra špionážních románů Johna Le Carrého. Kromě zpracování jeho teprve tři roky starého příběhu Our Kind of Traitor, jež bude mít na starosti režisér Justin Kurzel (Snowtown) se brzy začne natáčet pokračování hitu z loňského roku Jeden musí z kola ven

Knižní verze je počátkem trilogie, v níž na první díl navazují příběhy The Honourable Schoolboy a Smileyho lidé (Smiley´s people). 

Do přímé adaptace The Honourable Schoolboy se ovšem nikomu nechce, jelikož se odehrává především v Hongkongu a postava agentu Smileyho (jehož ve filmu ztělesnil Gary Oldman) zde hraje vedlejší úlohu. Scénárista Peter Straughan nicméně prohlásil, že z první knihy zřejmě vezme část, kterou pak spojí s dějem Smileyho lidí.

Čtěte také
Filmové skvosty a pády v českých kinech v roce 2012

"Herci z prvního filmu se vrátí, dobře vědí, na čem pracujeme," řekli producenti Olivier Courson a Ron Halpern. "Doufáme v premiéru v roce 2014." 

La Carrého předposlední kniha Our Kind of Traitor by se měla začít natáčet letošního března v Moskvě, Marakéši, Paříži, Londýně a Švýcarsku. Román vypráví o členovi ruské mafie, jenž se snaží dostat do Velké Británie, když noví "bossové" zabijí jeho blízkého přítele. Z obsazených herců jsou zatím známi Ewan McGregor, Ralph Fiennes a Mads Mikkelsen.

V Smileyho lidech je agent na odpočinku opět přivolán do akce kvůli smrti představitele estonského exilu v Londýně. Vyšetřování odhalí, že zesnulý se dostal k informacem souvisejícím s Karlou, obávaným sovětským špionážním stratégem, s nímž se Smiley kdysi setkal.   

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

                

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy