Špaček úspěšně vzpomíná na Havla, Forsyth na Nigérii

Adam Pešek
14. 3. 2012 4:53
Nejprodávanější knihou desátého týdne je Deset let s Václavem Havlem

Ladislav Špaček slaví úspěchy, ať už káže etiketu, nebo vzpomíná na práci tiskového mluvčího kanceláře prezidenta republiky. Střípky vzpomínek na blízkého spolupracovníka Václava Havla zaznamenané v publikaci Deset let s Václavem Havlem se totiž staly nejprodávanější českou knihou desátého týdne, a obhájily tak svou pozici z týdne minulého.

Zabodovalo i nakladatelství Knižní klub s titulem Příběh Biafry, což je česká premiéra druhého románu Fredericka Forsytha. Popisuje občanskou válku v Nigérii z konce šedesátých let a příběh provincie Biafra bohaté na nerostné suroviny, která se tehdy neúspěšně pokusila vyhlásit nezávislost. Autor čerpá z vlastních zkušeností reportéra BBC a následně novináře na volné noze, jelikož jej BBC kvůli očividným sympatiím pro povstaleckou Biafru propustila.

Podobně se dařilo novince nakladatelství Domino, konkrétně knize Jeffersonova šifra od Stevea Berryho, jež vypráví v pořadí již sedmý případ bývalého agenta ministerstva spravedlnosti Cottona Malonea. Ten ve svém aktuálním dobrodružství pátrá po vrahovi čtyř amerických prezidentů, jejichž vraždy zdánlivě nemají nic společného. Nicméně překažením atentátu na prezidenta současného se Malone dostane do střetu se zlovolným Společenstvem a začnou se objevovat nové souvislosti.

Znovu se umístil Umberto Eco s románem Pražský hřbitov, propadly se Nové povídky Zdeňka Svěráka a návrat zaznamenala i Irena Obermannová. Jejímu staršímu erotickému románu o vzpouře jedné ženy Matky to chtěj taky se to však podařilo pravděpodobně jen díky výrazné slevě.

Po dlouhé době se do top 10 dostává poezie, konkrétně výbor Pod prahem svítá v uspořádání Jiřího Reynka, který je bohatě doplněný grafickými listy a kompaktním diskem se zhudebněnými verzemi básní.

Brněnský Host znovu těží z popularity série Milénium, tentokrát se sekundární literaturou o tomto fenoménu nazvanou Tajemství dívky s dračím tetováním. Pronásleduje ji Mafie v Praze od Michala Viewegha a deset nejprodávanějších uzavírá nová emočně vypjatá detektivka Desáté výročí od Jamese Pattersona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.

Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. Kancléřka si zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll's rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy