reklama
 
 

Severské a palestinské filmy promítnou kina v Praze

4. 10. 2012 19:31
Začínají přehlídky severských a palestinských filmu

Praha - Dvě přehlídky zahraničních kinematografií začínají 4. října v Praze. Předpremiéra dánské tragikomedie Mazel zahájí v kině Evald šestý ročník festivalu severských filmů Nord fest. Prezentuje současnou skandinávskou kinematografii a potrvá do 10. října. Ve Světozoru budou zahájeny Dny palestinského filmu, které potrvají do 7. října.

Nord fest nabídne divákům už pošesté celkem jedenáct snímků. Na tuto akci navážou Dny severu, jejichž třetí ročník bude od 19. října do 4. listopadu například v Městské knihovně a v kině Evald. S diváky zavítá do Dánska, Finska, Norska, Švédska, na Island i Špicberky.Tragikomedie Mazel, která přehlídku zahájí, vstoupí do českých kin 11. října. Originálně pojatá romance o kulturistovi autenticky i s humornou nadsázkou zachycuje různé podoby lásky i niternou potřebu po blízkém člověku. Na festivalu v Sundance získal film debutujícího Madse Matthiesena cenu za režii.

Dny palestinského filmu jsou první akcí svého druhu v České republice. V Praze a v Brně představí šest snímků, které uspěly na mezinárodních filmových festivalech včetně Cannes, Sundance nebo Berlína. Ty, které pořádající Česko-arabské centrum kulturního dialogu vybralo, se primárně nezaměřují na izraelsko-palestinský konflikt. Cílem je představit Palestince, s nimiž se běžný Čech nebo Češka setkávají jen jako s objekty zpráv, kde jsou obvykle spojováni s násilím. Hostem zahájení bude režisér Elia Suleiman, držitel Ceny poroty MFF v Cannes a držitel ceny Evropské filmové akademie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do kina?

autoři: Kultura, ČTK | 4. 10. 2012 19:31

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama