Roman Polanski natočí D. Film o Dreyfusově aféře

Kultura Kultura
12. 5. 2012 12:16
Příběh o antisemitismu získá podobu špionážního thrilleru
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po nedávných úspěších filmů Muž ve stínu a Bůh masakru se Roman Polanski od adaptace cizích předloh přesouvá ke zpracování historického námětu. Podle svých vlastních slov si již dlouho přál vyprávět příběh neprávem stíhaného kapitána Alfreda Dreyfuse.

Tento židovský důstojník byl v roce 1894 shledán vinným z kontrašpionáže ve prospěch Německa. Po procesu doprovázeném vlnou antisemitismu byl internován do vězeňské kolonie ve Francouzské Guineji. Osvobodit ho a rehabilitovat bylo složité navzdory tomu, že skutečný špión Ferdinand Esterhazy byl rychle objeven. Spisovatel a novinář Émile Zola v této souvislosti napsal do novin slavný rozhořčený sloupek „J´accuse" (Žaluji) a podílel se tak na obnově Dreyfusova procesu.

Podle Polanského se tehdejší situace podobá přítomnosti. O aféře prohlásil: „Člověk na tom může ukázat absolutní relevanci k tomu, co se děje v dnešním světě - věčné představení honu na čarodějnice proti menšině, paranoia o bezpečnost, tajné vojenské soudy, nekontrolovatelné vyšetřovací služby, vládní zatajování a štvavý tisk."

K tématu antisemitismu se režisér vrací poprvé po roce 2002, kdy měl premiéru Pianista, dramatický příběh židovského hudebníka Wladyslawa Szpilmana, odehrávající se za druhé světové války. Polanski sám zažil v Polsku nacistickou perzekuci.

Scénárista Robert Harris s Polanskim nedávno spolupracoval na adaptaci vlastní knihy Ghost, z jejíhož přepisu vznikl film Muž ve stínu. Harris je známý zejména svou alternativně historickou fikcí Otčina, v níž vítězné hitlerovské Německo existuje až do 60. let.  

Politický thriller o Dreyfusovi ponese prostý jednohláskový název „D".

 

Právě se děje

Další zprávy