Režisérka filmu o zabití bin Ládina zašla příliš daleko

Kultura Kultura
25. 5. 2012 8:19
Zpracování příběhu o teroristově smrti si žádá znalost tajných informací
Asi nejznámější snímek předáků Al-Káidy byl zveřejněn v listopadu 2001, ukazuje (nyní již mrtvého) Usámu bin Ládina (vlevo) a jeho mentora Ajmána Zaváhrího.
Asi nejznámější snímek předáků Al-Káidy byl zveřejněn v listopadu 2001, ukazuje (nyní již mrtvého) Usámu bin Ládina (vlevo) a jeho mentora Ajmána Zaváhrího. | Foto: Reuters

Washington - Americká režisérka Kathryn Bigelow a scenárista Mark Boal v těchto dnech připravují  film o zabití Usámy bin Ládina, jednoho z nejhledanějších lidí planety a od 11. 9. 2001 jednoho z hlavních symbolů teroru islamistů, který byl 2. 5. 2011 zabit příslušníky speciální jednotky Navy Seals.

Právě do záznamů elitní jednotky se měli dostat tvůrci filmu v rámci své rekonstrukce události. Měli navštívit zařízení neznámého názvu, jenž koloval v záznamech CIA, a podívat se na kopii bydliště Usámy bin Ládina.  

Peter King, předseda kongresové komise pro domácí bezpečnost za Republikánskou stranu považuje přístup za skandální. „Pokud bylo to zařízení tak tajné, že veřejnost nemohla znát ani jeho jméno, proč by měla Obamova administrativa dovolit filmařům se tam procházet?" ptá se kongresman. 

King již napsal starším důstojníkům v CIA i Pentagonu, aby si přesně ověřili množství informací, ke kterým se režisérka dostala. Osobně to prý považuje za nebezpečnou spolupráci mezi vedoucími Obamovými úředníky, filmaři a levicovou lobby.  Opozice v minulosti naznačovala, že prezident Obama si skrze podobné medializace chce zvýšit pravděpodobnost znovuzvolení.

Film o bin Ládinově smrti - Zero Dark Thirty - měl mít původně premiéru ještě před listopadovými prezidentskými volbami, ale nakonec byl posunut až na prosinec.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 56 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy