Prázdný dům ožije divadlem s Matonohou a Prachařem

Kultura Kultura
3. 9. 2012 19:22
Prázdný dům v Nekázance se stane kulisou pro divadelní projekt
David Prachař a Tomáš Matonoha při zkoušce
David Prachař a Tomáš Matonoha při zkoušce | Foto: Smart Communication

Praha - Premiéra nového divadelního projektu v prázdného domu v pražské Nekázance se odehraje 4. září. Netradiční představení Příliš tichý nos odehrají Lucie Trmíková, Petra Lustigová, David Prachař a Tomáš Matonoha. Inspirací scenáristovi Egonu Tobiášovi a režiséru Janu Nebeskému byly Kafkovy povídky. Projekt vznikl v rámci Pražského Quadriennale.

Pod heslem KUNSTernace - resuscitace polomrtvého domu uměleckým šokem mají diváci podle organizátorů zažít fantaskní příběh plný absurdního humoru, bizarních situací a výstupů, kabaretních čísel i improvizací, který si pohrává s dvojjazyčnou historii hlavního města. V textu na ně čekají zažité germanismy, které se ukážou v novém, odhalujícím kontextu. Herci za doprovodu hudebníků Joe Karafiáta a Petra Valáška provedou návštěvníky postupně celým domem, jehož nejrůznější zákoutí se tak postupně stanou jevištěm i hledištěm.

"Probuzený dům odhalí své medové sluje, sovy ve skříních, ryby i nosorožce za tichého dohledu plešaté zpěvačky," láká na aluze autor hry Egon Tobiáš.

Návštěvu představení divákům zpříjemní i dočasná kavárna umístěná ve dvoře, která bude otevřená každý den od 18 do 23 hodin. "Příliš tichý nos" bude uváděn pouze během letošního září, a to 4., 5., 7., 12., 13., 19. a 30. 9. vždy od 19 a 21 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné a na místě před každým představením nebo rezervovat on-line.

Pozadí vzniku inscenace Egon Tobiáš přibližuje takto: "Příliš tichý nos vznikal přímo na míru domu v Nekázance. Podivná atmosféra vybydleného barokního domu odvráceného od města, kde ještě před nedávnem sídlil Český svaz žen a je v něm stále hmatatelný dozvuk socialistického realismu, předurčila kafkovské téma. V inscenaci však čerpáme spíše atmosféru Kafkových povídek."

V inscenaci nalezneme téměř přesné citace Kafkova Popisu jednoho zápasu, ale i odkazy na absurdní dramatiky Eugéna Ionesca a Samuela Becketta.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do divadla v Praze?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami, soud je osvobodil všechny. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy