Prázdný dům ožije divadlem s Matonohou a Prachařem

Kultura Kultura
3. 9. 2012 19:22
Prázdný dům v Nekázance se stane kulisou pro divadelní projekt
David Prachař a Tomáš Matonoha při zkoušce
David Prachař a Tomáš Matonoha při zkoušce | Foto: Smart Communication

Praha - Premiéra nového divadelního projektu v prázdného domu v pražské Nekázance se odehraje 4. září. Netradiční představení Příliš tichý nos odehrají Lucie Trmíková, Petra Lustigová, David Prachař a Tomáš Matonoha. Inspirací scenáristovi Egonu Tobiášovi a režiséru Janu Nebeskému byly Kafkovy povídky. Projekt vznikl v rámci Pražského Quadriennale.

Pod heslem KUNSTernace - resuscitace polomrtvého domu uměleckým šokem mají diváci podle organizátorů zažít fantaskní příběh plný absurdního humoru, bizarních situací a výstupů, kabaretních čísel i improvizací, který si pohrává s dvojjazyčnou historii hlavního města. V textu na ně čekají zažité germanismy, které se ukážou v novém, odhalujícím kontextu. Herci za doprovodu hudebníků Joe Karafiáta a Petra Valáška provedou návštěvníky postupně celým domem, jehož nejrůznější zákoutí se tak postupně stanou jevištěm i hledištěm.

"Probuzený dům odhalí své medové sluje, sovy ve skříních, ryby i nosorožce za tichého dohledu plešaté zpěvačky," láká na aluze autor hry Egon Tobiáš.

Návštěvu představení divákům zpříjemní i dočasná kavárna umístěná ve dvoře, která bude otevřená každý den od 18 do 23 hodin. "Příliš tichý nos" bude uváděn pouze během letošního září, a to 4., 5., 7., 12., 13., 19. a 30. 9. vždy od 19 a 21 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné a na místě před každým představením nebo rezervovat on-line.

Pozadí vzniku inscenace Egon Tobiáš přibližuje takto: "Příliš tichý nos vznikal přímo na míru domu v Nekázance. Podivná atmosféra vybydleného barokního domu odvráceného od města, kde ještě před nedávnem sídlil Český svaz žen a je v něm stále hmatatelný dozvuk socialistického realismu, předurčila kafkovské téma. V inscenaci však čerpáme spíše atmosféru Kafkových povídek."

V inscenaci nalezneme téměř přesné citace Kafkova Popisu jednoho zápasu, ale i odkazy na absurdní dramatiky Eugéna Ionesca a Samuela Becketta.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do divadla v Praze?

 

Právě se děje

Další zprávy