Poupata získala cenu na filmovém festivalu v Pusanu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 10. 2012 10:09
Film Zdeňka Jiráského soutěžil mezi debuty a druhými filmy
Foto: Bontonfilm

Praha - Český film Poupata získal cenu na festivalu v jihokorejském Pusanu (4. - 13. října) v sekci Flash Forward pro debuty a druhé filmy režisérů neasijského původu. Sociální drama Poupata, které je debutem režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského, získalo i Českého lva za nejlepší film roku 2011.

Čtěte také
Asie má nový hit. Nebezpečně sladké i cudné známosti
Film o mučení disidenta zkusí ovlivnit volby v Koreji
Hong Kong učí Čínu demokracii. V akčním filmu

Poupata bojovala v Pusanu o cenu ve své kategorii s dalšími sedmi snímky z celého světa. "Zvítězila v konkurenci filmů z Kanady, Estonska, Itálie, Německa, Švýcarska, Argentiny či Kolumbie," oznámila mluvčí filmu Helena Hejčová. Pusanský festival se konal letos již po sedmnácté a cena Flash Forward Award se tam uděluje od roku 2009. Celkem byly na jednom z největších festivalů v Asii k vidění v sálech i online více než tři stovky filmů.

Ocenění v Pusanu převzali zástupci České televize, která byla koproducentem Poupat. Jiráský totiž mezitím vyrazil do USA, představit svůj film na mezinárodní filmový festival v Chicagu. V říjnu se nejlepší český film roku 2011 objeví ještě na festivalech ve Varšavě či v Kyjevě. Poupata postoupila také do užšího výběru jedné z prestižních filmových soutěží - 25. ročníku Evropských filmových cen (EFC). Finále EFC bude 1. prosince na Maltě.

Poupata líčí svět zoufalých vztahů. Hrdinové se touží vymanit z osudově daného prostředí a žít normální život. Hlavní role ztvárnili Vladimír Javorský, Malgorzata Pikusová z Těšínského divadla, Marika Šoposká a Josef Láska. Drama vzniklo v produkci společnosti Cineart TV Prague.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy