Posluchači poslali do Beatové síně slávy tři nové členy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2012 1:15
K Mišíkovi či Pražskému výběru se přidali The Plastic People of the Universe
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo!
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Další tři české hudební legendy včera v rámci slavnostního večera vstoupily do Beatové síně slávy. Mezi elitu, k jaké patří například Vladimír Mišík, Pražský výběr nebo Miki Volek se zařadili další tři interpreti, kteří jsou součástí rockové scény již nejméně 25 let. Do síně slávi posluchači rádia letos poslali skupinu The Plastic People of the Universe, Romana Dragouna a baskytaristu Vladimíra Podrůňka.

V kategorii významné osobnosti rozšíří řady Beatové síně slávy šestapadesátiletý klávesista, zpěvák a skladatel Roman Dragoun. Kromě několika sólových alb vystupoval také se skupinami Progres 2, Futurum, Stromboli nebo T4. Dragounovo jméno není neznámé ani příznivcům muzikálů, zpíval totiž v dílech jako Jesus Crist Superstar nebo Apokalypsa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Plastic People of The Universe, kteří do Beatové síně slávy vstoupí v kategorii kapel, patří mezi legendární protagonisty československého hnutí hudebního undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovali vznik mnoha dalších undergroundových formací. Vystupování proti komunistickému režimu vedlo až k uvěznění několika členů skupiny, v současné době kapela koncertuje po celé České republice.

In memoriam se potom členství v síni slávy dočkal baskytarista Vladimír Padrůněk. Ten v roce 1976 společně s Vladimírem Mišíkem založil skupinu ETC, působil také v kapelách jako Jazz Q, Energit nebo Abraxas. Díky dokonale zvládnuté hře zvládal jak rockové, tak i jazzové skladby, zemřel v roce 1991 ve věku 39 let.

Koncert s uváděcím ceremoniálem se uskutečnil 17. května ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupily na něm skupiny Progres, Futurum, T4, His Angels, Energit a kytarista Michal Pavlíček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O Beatové síni slávy rozhodují svým hlasováním posluchači rádia. Česká Beatová síň slávy je obdobou americké rokenrolové Síně slávy. Ta oceňuje interprety a kapely, kterým vyšlo první album před více než čtvrtstoletím. Před rokem 1989 ovšem komunistický režim obvykle rockovým kapelám vydávání desek nepovoloval, proto ke vstupu do síně slávy stačí, aby už před 25 lety veřejně vystupovaly. Beatová síň slávy se letos vyhlašuje podeváté.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy