Posluchači poslali do Beatové síně slávy tři nové členy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2012 1:15
K Mišíkovi či Pražskému výběru se přidali The Plastic People of the Universe
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo!
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Další tři české hudební legendy včera v rámci slavnostního večera vstoupily do Beatové síně slávy. Mezi elitu, k jaké patří například Vladimír Mišík, Pražský výběr nebo Miki Volek se zařadili další tři interpreti, kteří jsou součástí rockové scény již nejméně 25 let. Do síně slávi posluchači rádia letos poslali skupinu The Plastic People of the Universe, Romana Dragouna a baskytaristu Vladimíra Podrůňka.

V kategorii významné osobnosti rozšíří řady Beatové síně slávy šestapadesátiletý klávesista, zpěvák a skladatel Roman Dragoun. Kromě několika sólových alb vystupoval také se skupinami Progres 2, Futurum, Stromboli nebo T4. Dragounovo jméno není neznámé ani příznivcům muzikálů, zpíval totiž v dílech jako Jesus Crist Superstar nebo Apokalypsa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Plastic People of The Universe, kteří do Beatové síně slávy vstoupí v kategorii kapel, patří mezi legendární protagonisty československého hnutí hudebního undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovali vznik mnoha dalších undergroundových formací. Vystupování proti komunistickému režimu vedlo až k uvěznění několika členů skupiny, v současné době kapela koncertuje po celé České republice.

In memoriam se potom členství v síni slávy dočkal baskytarista Vladimír Padrůněk. Ten v roce 1976 společně s Vladimírem Mišíkem založil skupinu ETC, působil také v kapelách jako Jazz Q, Energit nebo Abraxas. Díky dokonale zvládnuté hře zvládal jak rockové, tak i jazzové skladby, zemřel v roce 1991 ve věku 39 let.

Koncert s uváděcím ceremoniálem se uskutečnil 17. května ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupily na něm skupiny Progres, Futurum, T4, His Angels, Energit a kytarista Michal Pavlíček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O Beatové síni slávy rozhodují svým hlasováním posluchači rádia. Česká Beatová síň slávy je obdobou americké rokenrolové Síně slávy. Ta oceňuje interprety a kapely, kterým vyšlo první album před více než čtvrtstoletím. Před rokem 1989 ovšem komunistický režim obvykle rockovým kapelám vydávání desek nepovoloval, proto ke vstupu do síně slávy stačí, aby už před 25 lety veřejně vystupovaly. Beatová síň slávy se letos vyhlašuje podeváté.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy