Posluchači poslali do Beatové síně slávy tři nové členy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2012 1:15
K Mišíkovi či Pražskému výběru se přidali The Plastic People of the Universe
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo!
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Další tři české hudební legendy včera v rámci slavnostního večera vstoupily do Beatové síně slávy. Mezi elitu, k jaké patří například Vladimír Mišík, Pražský výběr nebo Miki Volek se zařadili další tři interpreti, kteří jsou součástí rockové scény již nejméně 25 let. Do síně slávi posluchači rádia letos poslali skupinu The Plastic People of the Universe, Romana Dragouna a baskytaristu Vladimíra Podrůňka.

V kategorii významné osobnosti rozšíří řady Beatové síně slávy šestapadesátiletý klávesista, zpěvák a skladatel Roman Dragoun. Kromě několika sólových alb vystupoval také se skupinami Progres 2, Futurum, Stromboli nebo T4. Dragounovo jméno není neznámé ani příznivcům muzikálů, zpíval totiž v dílech jako Jesus Crist Superstar nebo Apokalypsa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Plastic People of The Universe, kteří do Beatové síně slávy vstoupí v kategorii kapel, patří mezi legendární protagonisty československého hnutí hudebního undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovali vznik mnoha dalších undergroundových formací. Vystupování proti komunistickému režimu vedlo až k uvěznění několika členů skupiny, v současné době kapela koncertuje po celé České republice.

In memoriam se potom členství v síni slávy dočkal baskytarista Vladimír Padrůněk. Ten v roce 1976 společně s Vladimírem Mišíkem založil skupinu ETC, působil také v kapelách jako Jazz Q, Energit nebo Abraxas. Díky dokonale zvládnuté hře zvládal jak rockové, tak i jazzové skladby, zemřel v roce 1991 ve věku 39 let.

Koncert s uváděcím ceremoniálem se uskutečnil 17. května ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupily na něm skupiny Progres, Futurum, T4, His Angels, Energit a kytarista Michal Pavlíček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O Beatové síni slávy rozhodují svým hlasováním posluchači rádia. Česká Beatová síň slávy je obdobou americké rokenrolové Síně slávy. Ta oceňuje interprety a kapely, kterým vyšlo první album před více než čtvrtstoletím. Před rokem 1989 ovšem komunistický režim obvykle rockovým kapelám vydávání desek nepovoloval, proto ke vstupu do síně slávy stačí, aby už před 25 lety veřejně vystupovaly. Beatová síň slávy se letos vyhlašuje podeváté.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy