Posluchači poslali do Beatové síně slávy tři nové členy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2012 1:15
K Mišíkovi či Pražskému výběru se přidali The Plastic People of the Universe
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo!
The Plastic People of The Universe zdraví Národní divadlo! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Další tři české hudební legendy včera v rámci slavnostního večera vstoupily do Beatové síně slávy. Mezi elitu, k jaké patří například Vladimír Mišík, Pražský výběr nebo Miki Volek se zařadili další tři interpreti, kteří jsou součástí rockové scény již nejméně 25 let. Do síně slávi posluchači rádia letos poslali skupinu The Plastic People of the Universe, Romana Dragouna a baskytaristu Vladimíra Podrůňka.

V kategorii významné osobnosti rozšíří řady Beatové síně slávy šestapadesátiletý klávesista, zpěvák a skladatel Roman Dragoun. Kromě několika sólových alb vystupoval také se skupinami Progres 2, Futurum, Stromboli nebo T4. Dragounovo jméno není neznámé ani příznivcům muzikálů, zpíval totiž v dílech jako Jesus Crist Superstar nebo Apokalypsa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Plastic People of The Universe, kteří do Beatové síně slávy vstoupí v kategorii kapel, patří mezi legendární protagonisty československého hnutí hudebního undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovali vznik mnoha dalších undergroundových formací. Vystupování proti komunistickému režimu vedlo až k uvěznění několika členů skupiny, v současné době kapela koncertuje po celé České republice.

In memoriam se potom členství v síni slávy dočkal baskytarista Vladimír Padrůněk. Ten v roce 1976 společně s Vladimírem Mišíkem založil skupinu ETC, působil také v kapelách jako Jazz Q, Energit nebo Abraxas. Díky dokonale zvládnuté hře zvládal jak rockové, tak i jazzové skladby, zemřel v roce 1991 ve věku 39 let.

Koncert s uváděcím ceremoniálem se uskutečnil 17. května ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupily na něm skupiny Progres, Futurum, T4, His Angels, Energit a kytarista Michal Pavlíček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O Beatové síni slávy rozhodují svým hlasováním posluchači rádia. Česká Beatová síň slávy je obdobou americké rokenrolové Síně slávy. Ta oceňuje interprety a kapely, kterým vyšlo první album před více než čtvrtstoletím. Před rokem 1989 ovšem komunistický režim obvykle rockovým kapelám vydávání desek nepovoloval, proto ke vstupu do síně slávy stačí, aby už před 25 lety veřejně vystupovaly. Beatová síň slávy se letos vyhlašuje podeváté.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 34 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy