Porotu Berlinale povede slavný režisér Wong Kar Wai

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 8. 2012 20:52
Uznávaný hongkongský režisér Wong Kar Wai bude porotcem na Berlinale
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Prezidentem mezinárodní poroty 63. ročníku filmového festivalu Berlinale bude slavný hongkongský režisér Wong Kar Wai. Oznámili to dnes pořadatelé přehlídky, která se v německé metropoli uskuteční příští rok od 7. do 17. února. 

"Wong Kar Wai je jedním z nejvýraznějších filmařů současnosti a všichni obdivujeme jeho osobitý rukopis a poetiku jeho filmů. Od 80. let se Berlinale etablovali jako platforma pro současnou čínskou kinematografii, což je dalším dlvodem, proč jsme nadšeni, že Wong bude prezidentem poroty" uvedl v prohlášení šéf festivalu Dieter Kosslick.

Čtyřiapadesátiletý tvůrce má s předsedáním poroty velkého mezinárodního festivalu už své zkušenosti. Před šesti lety stál v čele mezinárodní jury přehlídky v Cannes. "Dieterovým pozváním jsem velmi poctěn a moc se těším, že znovu zavítám do Berlína, abych viděl nejnovější díla filmařů z celého světa. Pro každého filmového nadšence je to velmi naplňující zkušenost," vyjádřil se cenami ověnčený režisér, který je v Česku známý dramaty jako Moje borůvkové noci (2007), 2046 (2004) nebo Stvořeni pro lásku (2000). Za snímek Šťastni spolu (2007) vyhrál v Cannes Zlatou palmu v kategorii Nejlepší režie.

V Berlíně bude spolu s dalšími členy poroty rozhodovat o držitelích hlavních cen Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní film a sošek Stříbrných medvědů pro jednotlivé filmařské profese. Převezme tak pomyslnou štafetu od jiného světoznámého režiséra Mikea Leigha z Velké Británie, který berlínské porotě předsedal letos a vítězem 62. ročníku festivalu vyhlásil italské vězeňské drama Caesar musí zemřít bratří Paola a Vittoria Tavianiových.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy