Po Satanských verších čelil fatvě, teď Rushdie vzpomíná

Kultura Kultura
13. 4. 2012 11:26
Salman Rushdie vydá memoáry o době, kdy byl Josephem Antonem
Foto: Reuters

Londýn - Román Satanské verše Salmana Rushdieho vyšel v roce 1988 a autor si jimi rozhněval mezinárodní muslimskou veřejnost. V knize jedna z postav zažívá sérii snových obrazů z dějin náboženství, z nichž ta nejkontroverznější líčí údajný příběh islámského proroka Mohammeda, který měl povolit svým následovníkům uctívat několik arabských bohyň, aby to vzápětí odvolal.

Této možná nepravdivé a původně vyřazené pasáži koránu se v devatenáctém století začalo říkat Satanské verše, což autor použil jako titul své knihy. Jiné sny v příběhu dehonestují íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního. Právě tento tehdejší vrcholný představitel Iránu vyhlásil nad Rushdiem fatvu (muslimský náboženský edikt), podle níž je žádoucí zabít autora knihy a její vydavatele. Satanské verše jsou v muslimském světě vyjma Turecka dosud zakázány.

Rushdie musel od té doby žít skoro deset let pod policejní ochranou. Když chtěl publikovat, musel se podepisovat pseudonymem - zvolil si kombinaci dvou oblíbených spisovatelů - Josepha Conrada a Antona Čechova. Nyní je z pseudonymu titul životopisu.

„Udělal jsem z toho název knihy, protože mi vždy připadalo zvláštní vzdát se mého jména, cítil jsem se kvůli tomu nepříjemně a připadalo mi, že to může pomoci čtenáři dramatizovat hluboké zvláštnost a nepohodlí po všechna ta léta, " prohlásil autor.

Memoáry vyjdou letos 18. září v nakladatelství Random House, které již nyní knihu chválí. Dle slov jeho představitelů jde o dílo „neobvyklé přímosti a upřímnosti, přesvědčivé, provokativní, podmanivé a životně důležité. To proto, že co se stalo Salmanu Rushdiemu, bylo prvním dějstvím dramatu, jaké se odehrává někde ve světě každý den."      

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy