Po Satanských verších čelil fatvě, teď Rushdie vzpomíná

Kultura Kultura
13. 4. 2012 11:26
Salman Rushdie vydá memoáry o době, kdy byl Josephem Antonem
Foto: Reuters

Londýn - Román Satanské verše Salmana Rushdieho vyšel v roce 1988 a autor si jimi rozhněval mezinárodní muslimskou veřejnost. V knize jedna z postav zažívá sérii snových obrazů z dějin náboženství, z nichž ta nejkontroverznější líčí údajný příběh islámského proroka Mohammeda, který měl povolit svým následovníkům uctívat několik arabských bohyň, aby to vzápětí odvolal.

Této možná nepravdivé a původně vyřazené pasáži koránu se v devatenáctém století začalo říkat Satanské verše, což autor použil jako titul své knihy. Jiné sny v příběhu dehonestují íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního. Právě tento tehdejší vrcholný představitel Iránu vyhlásil nad Rushdiem fatvu (muslimský náboženský edikt), podle níž je žádoucí zabít autora knihy a její vydavatele. Satanské verše jsou v muslimském světě vyjma Turecka dosud zakázány.

Rushdie musel od té doby žít skoro deset let pod policejní ochranou. Když chtěl publikovat, musel se podepisovat pseudonymem - zvolil si kombinaci dvou oblíbených spisovatelů - Josepha Conrada a Antona Čechova. Nyní je z pseudonymu titul životopisu.

„Udělal jsem z toho název knihy, protože mi vždy připadalo zvláštní vzdát se mého jména, cítil jsem se kvůli tomu nepříjemně a připadalo mi, že to může pomoci čtenáři dramatizovat hluboké zvláštnost a nepohodlí po všechna ta léta, " prohlásil autor.

Memoáry vyjdou letos 18. září v nakladatelství Random House, které již nyní knihu chválí. Dle slov jeho představitelů jde o dílo „neobvyklé přímosti a upřímnosti, přesvědčivé, provokativní, podmanivé a životně důležité. To proto, že co se stalo Salmanu Rushdiemu, bylo prvním dějstvím dramatu, jaké se odehrává někde ve světě každý den."      

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy