Po Satanských verších čelil fatvě, teď Rushdie vzpomíná

Kultura Kultura
13. 4. 2012 11:26
Salman Rushdie vydá memoáry o době, kdy byl Josephem Antonem
Foto: Reuters

Londýn - Román Satanské verše Salmana Rushdieho vyšel v roce 1988 a autor si jimi rozhněval mezinárodní muslimskou veřejnost. V knize jedna z postav zažívá sérii snových obrazů z dějin náboženství, z nichž ta nejkontroverznější líčí údajný příběh islámského proroka Mohammeda, který měl povolit svým následovníkům uctívat několik arabských bohyň, aby to vzápětí odvolal.

Této možná nepravdivé a původně vyřazené pasáži koránu se v devatenáctém století začalo říkat Satanské verše, což autor použil jako titul své knihy. Jiné sny v příběhu dehonestují íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního. Právě tento tehdejší vrcholný představitel Iránu vyhlásil nad Rushdiem fatvu (muslimský náboženský edikt), podle níž je žádoucí zabít autora knihy a její vydavatele. Satanské verše jsou v muslimském světě vyjma Turecka dosud zakázány.

Rushdie musel od té doby žít skoro deset let pod policejní ochranou. Když chtěl publikovat, musel se podepisovat pseudonymem - zvolil si kombinaci dvou oblíbených spisovatelů - Josepha Conrada a Antona Čechova. Nyní je z pseudonymu titul životopisu.

„Udělal jsem z toho název knihy, protože mi vždy připadalo zvláštní vzdát se mého jména, cítil jsem se kvůli tomu nepříjemně a připadalo mi, že to může pomoci čtenáři dramatizovat hluboké zvláštnost a nepohodlí po všechna ta léta, " prohlásil autor.

Memoáry vyjdou letos 18. září v nakladatelství Random House, které již nyní knihu chválí. Dle slov jeho představitelů jde o dílo „neobvyklé přímosti a upřímnosti, přesvědčivé, provokativní, podmanivé a životně důležité. To proto, že co se stalo Salmanu Rushdiemu, bylo prvním dějstvím dramatu, jaké se odehrává někde ve světě každý den."      

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy