Philip Roth získal Cenu prince asturského za literaturu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 6. 2012 15:45
Slavný spisovatel rozšířil sbírku ocenění
Foto: Aktuálně.cz

Madrid - Prestižní Cenu prince asturského za literaturu za letošní rok obdržel americký spisovatel Philip Roth. V Oviedu, které leží ve španělské autonomní oblasti Asturie, to oznámila porota.

Nadace prince asturského, jejímž čestným předsedou je španělský korunní princ Filip, od roku 1981 každoročně uděluje ceny jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky a kultury. Například cenu za rok 1997 v oblasti komunikace a humanity obdržel bývalý český prezident Václav Havel.

Loni získal Phipip Roth Man Booker International Prize, mezinárodní obdobu prestižního britského literárního ocenění. "Knihy Philipa Rotha více než 50 let povzbuzovaly, provokovaly a bavily ohromné a stále rostoucí množství čtenářů," řekl u příležitosti udělení ceny předseda panelu porotců Rick Gekoski. "Jeho kariéra je pozoruhodná v tom, že začíná na takové a stále se zlepšuje. V padesáti nebo šedesáti letech, kdy je většina romanopisců v krizi, napsal řadu knih té nejvyšší a trvalé kvality," podotkl.

Letos jedenaosmasedmdesátiletý rodák z amerického New Jersey je jedním z nejznámějších představitelů americké židovské literatury; jeho postavy se se svým původem často bolestně potýkají. Už o devadesátých let každoročně tipován za vítěze Nobelovy ceny za literaturu. 

Roth debutoval v roce 1959 knihou Goodbye Columbus (Sbohem, město C). Proslavil se románem Portnoyův komplex z roku 1969, ketrý vyvolal skandál i v otevřených 60. letech. 

V 90. letech slavil autor mimořádné úspěchy u čtenářů i kritiky a postupně získal všechny čtyři nejdůležitější americké literární ceny. Za román Americká idyla mu v roce 1998 připadl Pulitzer, poté vydal knihy Lidská skvrna nebo Spiknutí proti Americe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké knihy máte nejraději?

 

Právě se děje

před 55 minutami

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy