Petr Hudec, pianista s Downovým syndromem, hraje v Arše

Kultura Kultura
14. 6. 2013 9:55
Dan Bárta a Jaryn Janek vystoupí s Petrem Hudcem
Petr Hudec
Petr Hudec | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Divadlo Archa nabídne v pátek večer další nečekané setkání s Petrem Hudcem, pianistou postiženým Downovým syndromem. Hudec si už zahrál na festivalu Akcent, kde s ním vystoupili americký hudebník Michael Romanyshyn a český basista Jaryn Janek.

V komorní atmosféře malého sálu Archy se Hudec sejde s hudebníky, které spojuje velká míra empatie, cit pro improvizaci a vášeň pro hudební experimentátorství. Spolu s Jarynem Jankem a zpěvákem Danem Bártou se Peťo Hudec vydá do nekonečné krajiny svých představ a snů.

"Peťo Hudec žije v Banské Bystrici. Neumí číst ani psát ale v jeho duši se skrývá velká fantazie. Ve svém městě je znám jako mistr převleků. Na nádraží ho můžete potkat oblečeného do uniformy výpravčího, někdy ho potkáte jako kovboje, jindy jako policistu. Peťo Hudec je také hercem Divadla z pasáže. Málokdo ví, že je také muzikant. V domě chráněného bydlení v Banské Bystrici sedává dlouhé hodiny u klavíru, hudba jakoby mu přímo protékala prsty. Když jsme jej s Janou Svobodovou vloni v létě slyšeli, rozhodli jsme se, že jej pozveme do Archy. Položili jsme si otázku. Jak se rozvine jeho emocionální hudební proud při setkání s mistry hudební improvizace," říká ředitel Archy Ondřej Hrab.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy