reklama
 
 

Patti Smith věnovala písně Winehouse i Mapplethorpovi

10. 6. 2012 16:33
Patti Smith vydala po osmi letech nové album

New York - Americká zpěvačka Patti Smith po osmi letech vydala nové album nazvané Banga. Pro jeho představení si legendární hudebnice vybrala New York, kde se v 70. letech minulého století začala prosazovat na undergroundové scéně.

Banga je jedenácté album inspirátorky newyorské alternativní scény a představuje poctu spisovatelům, zpěvákům či hercům, s nimiž se během své kariéry setkala, ale kteří už dnes zmizeli z očí veřejnosti. Mezi nimi je například fotograf Robert Mapplethorpe, herečka Maria Schneider (Poslední tango v Paříži), zpěvačka Amy Winehouse - obě ženy zemřely v loňském roce. Winehouseové věnovala píseň This Is The Girl (To je ta dívka). "Není důvodu zapomenout na žádnou z těchto ikon," prohlásila Smithová během slavnostního aktu v jedné z knihoven na Manhattanu.

I ve svých 65 letech si Patti Smith uchovává image rebelky. Na křest přišla v hnědých kozačkách, opraných džínách a s černým beránkem pojmenovaným Banga. O svém rebelství podala svědectví i v autobiografické knize Just Kids, v níž popsala i svůj vztah k Mapplethorpeovi, jenž zemřel v roce 1989.

Zpěvačka zůstala věrna rovněž své literární múze - název alba převzala z románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. V něm se Banga jmenuje pes, který má v příběhu významnou roli.

Nahrávání alba Banga se odehrávalo ve stejném studiu, kde vznikalo také její první album Horses (Koně) v polovině 70. let. Na současném albu "kmotry punku" hostují i její dcera Jesse Paris a syn Jackson.

autoři: Kultura, ČTK | 10. 6. 2012 16:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama