Pat Metheny má nové album i kapelu. Představí je v Brně

Kultura Kultura
28. 6. 2012 5:22
Americký kytarista a skladatel vydává nové album Unity Band
Unity Band v čele s Patem Methenym
Unity Band v čele s Patem Methenym | Foto: Jazzfest Brno

Praha - Držitel devatenácti cen Grammy, sedmapadesátiletý jazzový kytarista Pat Metheny, v brněnském Bobycentru ve čtvrtek 28. června odhalí svou novou kapelu Unity Band a s ní i stejnojmenné album ze začátku června.

V nové skupině  kromě Methenyho hraje Chris Potter (saxofony a basklarinet), Antonio Sanchez (bicí) a Ben Williams (kontrabas). Band poskládaný ze schopných individualit se na uskuteční v rámci odloženého koncertu JazzFestu Brno. 

Foto: JKab

"Unikátní rytmický koncept bubeníka Antonia Sancheze byl jednou z rozhodujících inspirací k výslednému zvuku kapely," říká Metheny. "Jednou z oblastí, kde Antonio exceluje, jsou rytmy ovlivněné latinskoamerickým cítěním. Jeho vnímání rytmu mě bezpochyby ovlivnilo při psaní skladeb pro Unity Band, ale vlastně jsem se nemusel skladatelsky omezovat vůbec. Unity Band je totiž skupina hudebníků, kteří dokážou zahrát prakticky cokoliv."

Metheny znovu akustičtější

Po kontroverzně přijatém projektu Orchestrion se Metheny prostřednictvím alba Unity Band vrací k akustickému zvuku, nicméně základní atributy tvorby hudebníka zůstavjí stejné. Kombinuje se latinskoamerický groove, fusion, folk-jazzové baladické motivy i šlapavý swing, vše zamozřejmě zastřešené Methenyho blues-funkovým frázováním.

V posledních třech desetiletích se Metheny střídavě přibližoval i vzdaloval jazzovému mainstreamu, rozšiřoval a rozostřoval hranice hudebních stylů. Kromě sólových desek a alb s doprovodnou kapelou, spolupracoval i s Ornettem Colemanem, Stevem Reichem, Charlie Hadenem, Michaelem Breckerem a mnoha dalšími vlivnými muzikanty. Jeho kapela Pat Metheny Group, založená v roce 1977, je jediným hudebním tělesem v historii, které získalo cenu Grammy za sedm po sobě jdoucích nahrávek.

„Lepší vyvrcholení letošního ročníku JazzFestu bychom si ani nemohli přát. Představení nového alba Pata Methenyho a Unity Bandu je pro nás příslovečnou třešničkou na festivalovém dortu," prohlásil Vilém Spilka, umělecký ředitel festivalu JazzFest Brno.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream od 540 korun.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy