Opera Národního divadla hrozí stávkou

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 2. 2013 13:01
Sólisté protestují proti zvažovanému slučování orchestrů
Státní opera
Státní opera | Foto: Profimédia

Praha - Sólisté Opery Národního divadla (Nd) podpořili stanovisko Orchestru Opery ND proti zvažovanému slučování orchestrů ND a bývalé Státní opery Praha a připojili se k jejich stávkové pohotovosti. Společně odmítají návrh transformace ND vypracovaný týmem expertů a schválený ministerstvem kultury. Nový ředitel divadla Jan Burian se chce s nespokojenými zaměstnanci setkat.

Již téměř rok jsou ve stávkové pohotovosti odboráři bývalé Státní opery, která se loni opět stala součástí ND.

"Chci jim říct, jak já v tuto chvíli vnímám koncept dalšího rozvoje Národního divadla. Mým úkolem je rozpracovat materiál vypracovaný experty a jeho součástí bude i dialog s vedoucími pracovníky, zaměstnanci a zástupci odborů," řekl Burian, který se funkce ujme 1. srpna. První schůzky by se měly uskutečnit na konci února.

Čtěte také
Komentář Vladimíra Justa: Národní divadlo jako trvalý průšvih

"Domnívám se, že velká část toho nesouhlasu je spíše nedorozumění nebo nepřesná interpretace," dodal současný ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Burian, kterého komise ministerstvu doporučila jako jediného kandidáta do konkurzu na ředitele ND. Tento krok kritizovali v polovině ledna odboráři ze Státní opery v otevřeném dopise zaslaném ministryni kultury Aleně Hanákové.

Koncepce odborníků o dalším směřování ND není podle ministryně dogma. Při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně Hanáková řekla, že nový ředitel divadla Burian by měl provádět reformní kroky podle reálné situace, ve které se soubory nacházejí.

Komise odborníků navrhla mimo jiné změnu právní subjektivity divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost ve stoprocentním vlastnictví státu. Koncepce počítá s tím, že stát provozuje a financuje jeden operní soubor, řeší dislokaci souborů a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu a obchod.

Za zavádějící označila Hanáková takové interpretace, že by se měla opera Národního divadla přesunout z historické budovy do budovy Státní opery, že by měl vzniknout jeden orchestr nebo že by mělo skončit působení činohry ve Stavovském divadle, která by měla být nahrazena novým nebo externím souborem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy