Odstartoval Brutal Assault. Svátek nejtvrdších kytar

Kultura Kultura
10. 8. 2012 7:45
Na festivalu vystoupí Ministry, Machine Head, Immortal a další
Foto: Aktuálně.cz

Josefov - Tvrdě metalový festival Brutal Assault už se několik let řadí k nejprestižnějším evropským akcím žánru a to především díky dramaturgii, jenž se snaží vyhovět většině příznivců extrémní kytarové hudby. Sedmnáctý ročník nabízí pravděpodobně nejsilnější soupisku v historii akce a do josefovské pevnosti přiváží kapely Machine Head, Ministry, Immortal, Napalm Death a mnoho dalších.

Festival už ve středu 8. srpna zahájil takzvaný večírek pro nedočkavé, v jehož rámci zahráli například britští Annal Nathrakh. Zatímco však donedávna čistě studiový projekt řádil na pódiu, mnoho lidí teprve stálo ve frontě na výměnu vstupenek za pásky umožňující vstup do areálu.

Machine Head
Machine Head | Foto: Brutal Assault

Brutal Assault nicméně pokračuje až do soboty 11. srpna a jeho program má i nadále co nabídnout. Vstupenky na místě stojí 1 800 korun, lísky na jednotlivé dny nejsou k dispozici.

Komplexní průřez tvrdou kytarovou hudbou

Hlavní hvězdou je kapela Machine Head, které se počátkem devadesátých let podařilo zkombinovat odkaz thrash metalového kánonu (Metallica, Slayer, Testament) s přicházející vlnou grunge a stala se díky tomu přijatelnou i širšímu rockovému publiku, nejen vcelku uzavřené metalové komunitě. 

Podobně pak dokázali infiltrovat vlivy takzvané nové vlny amerického heavy metalu a díky tomu, že v novém tisíciletí začali více pracovat s kontrasty melodiky a tvrdosti, se na jejich oblibě nic moc nezměnilo. Loňské album Unto the Locust se dokonce vyšplhalo až na dvaadvacátou příčku amerického prodejního žebříčku.

Spíše než na velká jména ale Brutal Assault táhne na široký průřez spektrem tvrdé hudby. Dvě pódia stojí vedle sebe a jednotlivá vystoupení přímo navazují, hrací čas headlinerů jen lehce přesahuje hranici hodiny čistého času. Svůj set tak mezi josefovskými stěnami stihne odehrát velké množství skupin.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Letos mezi nimi jsou i dvě výrazná jména industriálního metalu - Ministry a Godflesh. První jmenovaní (a nedávno reinkarnovaní) v posledních letech prosluli svou takzvanou protibushovskou trilogií desek, v níž se výrazně vyslovovali nejen proti zahraniční politice bývalého amerického prezidenta.

Když ale koncem osmdesátých let původně synthpopová skupina vedená svérázem Alem Jourgensenem obrátila více ke kytarám, stála de facto u zrodu nového subžánru.

K němu se řadí i britští Godflesh, kteří také prozkoumávali styčné plochy mezi metalem a elektronikou. Jejich apokalyptická hudba však více dostala k extrémním polohám tohoto prolnutí, a ačkoliv ovlivnila mnoho dalších, zůstala vždy spíše v undergroundu.

Dimmu Borgir
Dimmu Borgir | Foto: Brutal Assault

Elita jednotlivých sub žánrů

Tam vždy byla i většina těch nejtvrdších odnoží žánru a na jejich ikonách festival z velké míry staví. Jako zástupci deathmetalového murmuru dorazí Six Feet Under, Aborted, Immolation, techničtější Nile nebo naopak jedni z otců té melodičtější kliky At the Gates.

Converge
Converge | Foto: Brutal Assault

Fanoušci black metalu se můžou těšit na Immortal či Dimmu Borgir. Hardcore zase reprezentují Sick of It All, Hatebreed, Agnostic Front nebo extatickými koncerty proslulí Converge. K jejich odkazu fůze kytarové ekvilibristiky s maximální agresí se zase hlásí mladší kapely jako Norma Jean nebo Textures.

Samozřejmostí pak už je bohatý metal market na zelené louce. V jejím prostředku navíc každoročně stává filmový stan, v němž se promítají ty nejkrvavější horory béčkové historie.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy